Strona główna Tagi Brzezna
Tag:

brzezna

Brzezna: Przedwiośnie Sadownicze – nie tylko na sali

Jedno z najstarszych spotkań sadowników – Przedwiośnie Sadownicze – jak zwykle od ponad 25 lat ściągnęło 2 lutego do Sadowniczego Zakładu licznych zainteresowanych producentów owoców i współpracujących z nimi firm oferujących środki produkcji oraz usługi – bankowe, doradcze. Gościem specjalnym tegorocznego Spotkania był JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, prof. dr hab. Włodzimierz Sady. Na konferencję zdążył dojechać – prosto z warszawskich targów – prezes ZSRP Mirosław Maliszewski. W tym roku Przedwiośniu na sali odpowiadała przewiosenna pogoda za oknami.

Sadownicze Przedwiośnie

Zanim Tomasz Gasparski (Bayer)  podczas Sadowniczego Przedwiośnia (SZD Brzezna, 2 lutego) przeszedł do prognoz zagrożenia parchem jabłoni przypomniał kilka kardynalnych zasad ułatwiających zwalczanie tej choroby. Zasad prostych, a chyba jednak nie praktykowanych standardowo przez wszystkich producentów jabłek.

Sadownicze Przedwiośnie 2014

Faktyczne przedwiośnie trwa na Sądecczyźnie od grudnia ubiegłego roku – mniej więcej od świąt Bożego Narodzenia nad regionem z kilkudniowymi przerwami ciągle wieje ciepły halny. Dzięki niemu najcieplej bywa w Zakopanem (będziemy mieli polskie Soczi i argument „za” organizowaniem tam zimowych igrzysk olimpijskich?) – nawet i +10 stopni Celsjusza. Tymczasem sądeccy sadownicy w tym roku opóźnili inaugurację swojego sezonu – tradycyjne „Sadownicze Przedwiośnie” w Brzeznej wyznaczono w tym roku nie na 2. a na 7 lutego.

60 lat SZD w Brzeznej

Formalnie Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Sadownictwa został utworzony 1 stycznia 1953 roku przez założyciela i pierwszego dyrektora Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach prof. Szczepana A. Pieniążka. Dzisiaj uroczyście i barwnie obchodzi swój jubileusz.

Przedwiośnie w Brzeznej

1 lutego (tradycyjnie, choć dzień wcześniej, niż zazwyczaj) w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej okoliczni producenci owoców spotkali się na Sadowniczym Przedwiośniu. W brzeźniańskim Dworku witał gości nowy prezes SZD Brzezna – Dariusz Szewczyk. Spotkanie miało część referatową oraz pokaz cięcia drzew owocowych.

Przedwiośnie mimo mrozów

„Przedwiośnie Sadownicze” rozpoczęło się – jak co roku – dokładnie 2 lutego. I to pomimo lutych mrozów, o których mówili zjeżdżający do Brzeznej sadownicy Podkarpacia. W nocy z 1 na 2 lutego nikt nie zanotował u siebie temperatury wyższej niż -20˚C,a niestety koledzy z okolic Tylicza mieli aż -34˚C.