Strona główna Tagi Choroby przechowalnicze
Tag:

choroby przechowalnicze

W najnowszym MPS SAD – 10/2019

Podczas tegorocznego kongresu Prognosfruit poinformowano, że zbiory jabłek w UE będą o 20% mniejsze niż w ubiegłym roku i wyniosą 10,566 mln ton. Jest to również o 8% mniej niż średnia z ostatnich trzech lat.

W najnowszym MPS SAD – 8/2019

W ostatnich latach, ze znanego dobrze wszystkim powodu, handlowcy intensywnie poszukują nowych rynków zbytu polskich jabłek.

Problemy po zbiorach w październikowym MPS „Sad”

Zbiory jabłek w pełni, a końca problemów nie widać. Do przymrozków i opadów gradu dołączyły teraz choroby, które już w niektórych sadach ograniczyły plon handlowy lub mogą z dużą dozą prawdopodobieństwa ujawnić się dopiero podczas przechowywania jabłek.

Truncatella angustata poraża jabłka

Naukowcy z uniwersytetu Wageningen potwierdzili porażanie parchoodpornej odmiany jabłek Topaz przez grzyb Truncatella angustata.To pierwsze naukowe doniesienie wskazujące, że ten patogen powoduje chorobę przechowalniczą jabłek.

Przechowywanie jabłek: jak uniknać problemów z sezonu 2015/16

Sezon przechowalniczy 2015/2016 należał do jednych z najtrudniejszych pod względem chorób fizjologicznych. Bardzo duże ilości jabłek zamiast na rynek owoców świeżych trafiły do przetwórstwa, a znalezienie jabłek wysokiej jakości o dużej trwałości graniczyło z cudem, zwłaszcza późną wiosną i latem. Powszechnie uważa się, że główną chorobą była oparzelizna powierzchniowa. Według mnie problem był znacznie szerszy, a uszkodzenia powierzchniowe wywołane były również przez inne czynniki.

Ochrona owoców przed chorobami przechowalniczymi

Sprawcy chorób przechowalniczych bardzo często porażają rośliny w czasie wegetacji, w sadzie. Do infekcji może dojść jeszcze podczas kwitnienia, czy wzrostu i rozwoju owoców. Objawy porażenia widoczne są niejednokrotnie dopiero podczas dojrzewania owoców i ich przechowywania albo przygotowania do obrotu handlowego. 
 

Forum praktycznych rozwiązań

Belchim Crop Protection (BCP) zaopatruje branżę ogrodniczą w środki ochrony roślin. Dodatkowo firma skupia wokół siebie grupę ekspertów, w tym doradców oraz sadowników. Spotykają się z przedstawicielami BCP cyklicznie, aby omawiać bieżącą sytuację w uprawach oraz zapoznawać zapraszanych gości z nowościami w ofercie. Niedawne, IV Forum Ekspertów firmy Belchim odbyło się 22 czerwca w siedzibie grupy producentów owoców „Apple Team” w Zalesiu k. Grójca.

Choroby kory i drewna a choroby przechowalnicze jabłek

Zima i przedwiośnie to czas cięcia drzew w sadach. W fazie bezlistnej drzew dobrze widoczne są wszystkie zmiany chorobowe występujące na ich zdrewniałych, nadziemnych organach, powstałe na skutek rozwoju chorób kory i drewna. Warto pamiętać, że między tymi chorobami a niektórymi chorobami przechowalniczymi owoców istnieje ścisły związek, gdyż są one wywoływane przez te same grzyby. Co więcej, grzyby rozwijające się na porażonych organach wytwarzają liczne zarodniki, które następnie zakażają jabłka. Usuwając więc podczas cięcia drzew chore pędy, jednocześnie ograniczamy źródło zakażenia owoców.

Przechowywanie owoców z dobrym wynikiem

O jakości owoców przeznaczanych do sprzedaży decyduje kilka parametrów, m.in. przebieg pogody w sezonie wegetacyjnym, moment zbioru i warunki przechowywania. Te ostatnie, w zależności od zaawansowania technologii, pozwalają na sprzedaż jabłek przez cały rok.

Na parcha i choroby przechowalnicze – Luna

Miły prezent na 1 czerwca otrzymała firma Bayer CropScience (BCS) od MRiRW, które wydało zgodę na dopuszczenie do użycia w Polsce kolejnego fungicydu z grupy Luna® – Experience 400 SC.

Ostatnie artykuły

Ratunek dla pszczół

Ostatnia dekada była dla pożytecznych owadów fatalna: globalną populację pszczół dziesiątkowały różne czynniki, m.in. nosemoza.

Jabłka z Nowej Zelandii

Obszar sadów jabłoniowych w Nowej Zelandii nadal się powiększa. W sezonie 2019/2020 powierzchnia zbiorów prognozowana jest na około 10 180 hektarów, co oznacza prawie czteroprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2018/2019.

Dzień pełen gwiazd

12 grudnia przypada Dzień Poinsecji. W USA tradycja wręczania tego dnia gwiazd betlejemskich członkom rodziny, przyjaciołom oraz znajomym sięga już ponad 150 lat.