Strona główna Tagi Czechy

czechy

Czesi grożą polskim eksporterom embargiem – m.in. na jabłka

Jak podaje "Puls Biznesu", czeski minister rolnictwa grozi naszym eksporterom embargiem. "Jeśli polscy producenci żywności znów sprzedadzą nam produkty nieodpowiadające normom, zakażemy im eksportu" - mówi Miroslav Toman.

Ubiegłoroczne zbiory w Czechach

Czesi oceniają ubiegły sezon jako słabszy od średnich wieloletnich. Według Czeskiego Urzędu Statystycznego zbiory upraw sadowniczych wyglądały następująco (w nawiasach różnica pomiędzy latami 2017 a 2016):
 
 

Czescy producenci owoców chcą ściślejszej kontroli polskich jabłek

Czescy sadownicy wezwą swoje władze do wprowadzenia kontroli sanitarnych wszystkich jabłek importowanych z Polski, w związku z rosnącą liczbą przypadków, w których stwierdzono, że owoce były traktowane zabronionymi substancjami. Zostało to ogłoszone na wtorkowych Dniach Owocowych w Hradec Kralove przez przewodniczącego Unii Owocowej Republiki Czeskiej Martina Ludvíka. Polska jest największym producentem jabłek w Europie, a także największym ich dostawcą do Czech.

W Czechach znów polskie jabłka z pestycydami

Jak podaje Czeska Państwowa Inspekcja Rolna i Żywnościowa (SZPI) w Ołomuńcu w sklepie Makro Cash&Carry wykryto jabłka z przekroczoną normą na środki ochrony roślin. Chodzi dokładnie o pochodzące z Polski jabłka odmiany Gloster.

…a huc se ta huc…

- jak mawiają w Galicji wzruszając przy tym ramionami, obrazowo tłumacząc, co też to dokładnie mają na myśli. Ja tutaj piję do tego, że nasz internet huczy (to już literacka wersja czasownika, bez krakowskiego „mazurzenia”), iż czeski internet huczy jakoby polska żywność była „be”. 

Czechy. Jak duże straty w zbiorach owoców?

Zbiory owoców w czeskich sadach w tym roku z powodu przymrozków będą  o 23 proc. niższe od ubiegłorocznych.
Ocenia się je na 115 tys. ton. W porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat zbiory będą niższe o 26 proc. Jak podaje freshplaza, dotychczas straty sadowników oceniono na 19 mln euro.

Polsko-czeskie rozmowy o uciążliwości przygranicznych inwestycji

Szef resortu środowiska Jan Szyszko oraz jego czeski odpowiednik rozmawiali m.in. na temat uciążliwości przygranicznych inwestycji. Polska oczekuje interwencji ws. uciążliwego zapachu z chlewni w miejscowości Krnov. Czesi natomiast żądali ograniczenia emisji światła ze szklarni pomidorów w Bogatyni.

Nowe odmiany czereśni z Holovousów

Powstały w 1951 roku czeski Instytut Sadownictwa (Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský) w miejscowości Holovousy ma na swoim koncie wiele wyhodowanych u siebie odmian. Najliczniejszą grupę stanowią jabłonie – 33 odmiany, ale niewiele mniej liczne są czereśnie – tych zarejestrowano 25, do czego należy dodać serię trzech odmian karłowych podkładek z serii ‘PHL’. Hodowlę czereśni w Holovousach rozpoczęła przed 40 laty inż. Jitka Blažkova uzyskując ponad 30 nowych odmian.

Czesi na polską żywność wydali ponad miliard euro

Według wstępnych danych Czeskiego Urzędu Statystycznego, wartość czeskiego importu żywności z Polski w okresie pierwszych jedenastu miesięcy 2015 roku w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, wzrosła o prawie 22 proc. i wyniosła 1,1 mld euro.

Z wizytą w Czechach

Celem wyjazdów przygotowywanych corocznie przez biuro Związku Szkółkarzy Polskich jest przede wszystkim poznanie przez członków tej organizacji najnowszych rozwiązań stosowanych w produkcji i handlu roślinami ozdobnymi w różnych rejonach świata. Wycieczki służą także wymianie doświadczeń, budowaniu kontaktów oraz integracji środowiska. W dniach 20–28 czerwca 2015 r. trzydziestopięcioosobowa grupa członków ZSzP (fot. 1) przebywała z wizytą branżową w Czechach i na Węgrzech. W tej części artykułu przedstawiam wrażenia z wyjazdu do naszych południowych sąsiadów.