Strona główna Tagi Dolny śląsk

dolny śląsk

We Wrocławiu na dachu Urzędu Wojewódzkiego powstała pasieka

Składająca się z trzech uli pasieka powstała na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. To pierwsza pasieka na budynku użyteczności publicznej we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska można hodować pszczoły od lipca zeszłego roku.

W kotlinie jeleniogórskiej masowo wyginęły rodziny pszczele

Około 65 proc. rodzin pszczelich wyginęło w kotlinie jeleniogórskiej. Nie przetrwały zimy, jednak pszczelarze nie wiążą padnięcia pszczół z pogodą czy porą roku, ale z nieustaloną dotychczas przyczyną np. pestycydami używanymi jesienią w rolnictwie.

Zbiory miodu wrzosowego na Dolnym Śląsku najlepsze od trzech lat

Tegoroczne zbiory miodu wrzosowego są na Dolnym Śląsku lepsze niż przez ostatnie trzy lata. W poprzednich sezonach m.in. z powodu suszy zbierano znikome ilości tego miodu, który jest dolnośląskim regionalnym produktem certyfikowanym w Unii Europejskiej.

Zbiory miodu w Dolnośląskiem będą mniejsze o przynajmniej 30 proc.

Populacja pszczół w pasiekach na Dolnym Śląsku jest niższa nawet o ponad 30 proc. Po pierwszych tegorocznych zbiorach z kwiatu rzepakowego i drzew owocowych szacuje się, że miodu będzie mniej przynajmniej o 30 proc. Wiele zależy od pogody.

W Dolnośląskiem nawet o 30 proc. mniej pszczół

Kolejna ciepła zimowa aura może spowodować, że populacja pszczół w pasiekach na Dolnym Śląsku będzie niższa nawet o ponad 30 procent. Pszczelarze przegrywają też walkę z warrozą, chorobą, która dziesiątkuje rodziny pszczele.

W Dolnośląskiem będzie mniej miodu, ale ceny bez zmian

Niesprzyjająca aura tej wiosny sprawiła, że zbiory miodu będą znacznie mniejsze niż planowali dolnośląscy pszczelarze. Mimo to postanowili nie zmieniać cen, które obowiązywały w 2013 r.

Drożeją grunty rolne na Dolnym Śląsku

Ceny gruntów rolnych w województwie dolnośląskim w trzecim kwartale 2013 r. wzrosły o 20 proc. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Tendencja wzrostowa utrzymuje się już od kilku kwartałów.

Na Dolnym Śląsku regionalne produkty żywnościowe będą łatwiej dostępne

Nawiązanie współpracy między producentami regionalnej żywności i właścicielami sklepów zajmujących się jej sprzedażą, a także pozyskanie nowych członków, to najważniejsze efekty zakończonej w piątek konferencji Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska.

Zbiory ziemniaków na Dolnym Śląsku mniejsze nawet o 30 proc.

Liczne opady przyczyniły się do znacznie słabszych plonów ziemniaków. Na Dolnym Śląsku może być ich nawet o 30 proc. mniej w stosunku do roku 2012.

Goworów najpiękniejszą wsią z Dolnego Śląska

Goworów w gminie Międzylesie zwyciężył w konkursie na Piękną Wieś Dolnośląską 2013, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wzięło w nim udział ponad 40 wsi z całego regionu.