Strona główna Tagi Egipt

egipt

Egipski eksport truskawek

W sezonie 2017-18 egipski eksport żywności osiągnął poziom 5,2 mln ton i miał wartość 1,2 mld USD. Jednym z ważniejszych towarów eksportowych stanowią owoce truskawek.

Wniosek do KE o zakaz importu ziemniaków z Egiptu

W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister rolnictwa wnioskuje do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu do czasu ustalenia przyczyn nieprawidłowości oraz wprowadzenia działań naprawczych przez stronę egipską.

Egipski eksport owoców i warzyw do Rosji wzrósł prawie 40 proc.

Egipski minister handlu i przemysłu Tarek Kabil poinformował, że egipski eksport na rynki rosyjskie wzrósł o 32,8% od stycznia do listopada 2017 r., osiągając 464,8 mln USD w porównaniu do 350 mln USD w analogicznym okresie 2016 r.

Marokańskie warzywa dominują na unijnym rynku

W pierwszej połowie 2016 roku największymi dostawcami warzyw do państw Unii Europejskiej z ugrupowania państw trzecich były Maroko i Egipt. W sumie w omawianych pierwszych sześciu miesiącach minionego roku z Maroka państwa unijne zaimportowały 482,6 tys. ton warzyw, a z Egiptu odpowiednio 250,6 tys. ton. W porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku to wzrost dostaw o 13% w ujęciu ilościowym w przypadku marokańskich warzyw i o ponad 10% dla egipskich.

W Unii coraz więcej warzyw z Maroka, Egiptu i Turcji

Maroko i Egipt to najważniejsi afrykańscy dostawcy warzyw do państw Unii Europejskiej. W 2016 r. kraje te zwiększyły eksport do UE odpowiednio o 13 proc. i 10 proc., do poziomu 482 tys. ton oraz 250 tys. ton – podaje hortibiz.

Egipcjanie biorą się za maliny

Egipska kompania produkcyjno-handlowa Belco produkuje owoce i warzywa w swoich farmach rozsianych w całym kraju – od Assuanu na południu po Aleksandrię nad M. Śródziemnym. Teraz zamierza zająć się malinami.

Następny kandydat do Unii Euroazjatyckiej?

Po Armenii, która wkrótce stanie się pełnoprawnym członkiem Unii Euroazjatyckiej (w jej skład wchodzi Białoruś, Kazachstan i Rosja) i przymierzającej się do wstąpienia Kirgizji podobnej decyzji nie wykluczają władze Egiptu.