Marokańskie warzywa dominują na unijnym rynku

W pierwszej połowie 2016 roku największymi dostawcami warzyw do państw Unii Europejskiej z ugrupowania państw trzecich były Maroko i Egipt. W sumie w omawianych pierwszych sześciu miesiącach minionego roku z Maroka państwa unijne zaimportowały 482,6 tys. ton warzyw, a z Egiptu odpowiednio 250,6 tys. ton. W porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku to wzrost dostaw o 13% w ujęciu ilościowym w przypadku marokańskich warzyw i o ponad 10% dla egipskich.
Unijny import warzyw z Maroka stanowił 31% łącznego wolumenu importowanych warzyw z państw trzecich w pierwszej połowie 2016 roku, a z Egiptu było to 15% łącznych zakupów. Łączna wartość sprowadzonych z Maroka warzyw to w okresie od stycznia do końca czerwca 2016 roku 591,6 mln euro, a z Egiptu – 155,5 mln euro.
Na pierwszym miejscu wśród importowanych z Maroka warzyw znalazły się pomidory z wynikiem 247,2 tys. ton, a na drugim warzywa strączkowe – z dominującą tu zieloną fasolą – 92,6 tys. ton. Wśród egipskich warzyw najwięcej było ziemniaków – 157,5 tys. ton oraz cebuli – ponad 72,0 tys. ton.
 
Poza wspomnianymi tu Marokiem i Egiptem liczącym się eksporterem na unijny rynek pozostaje Turcja, która w omawianym okresie wysłała na unijny rynek 237,9 tys. ton warzyw, w tym przede wszystkim były to ziemniaki – 173,5 tys. ton.
 
W sumie w pierwszym półroczu minionego roku kraje wspólnoty sprowadziły z państw trzecich razem 1,55 mln ton warzyw (wzrost o 23% w ujęciu ilościowym wobec analogicznego okresu 2015 roku) o wartości 1,60 mld euro.
 
Źródło: FAMMU/FAPA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCięta sałata dłużej świeża
Następny artykułSzkółkarze w IO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.