Strona główna Tagi Embargo żywnościowe

embargo żywnościowe

Po Białorusi – Kazachstan na celowniku rosyjskich służb

Dla rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielhoznadzor) Białoruś i Kazachstan to dwa najpoważniejsze problemy w zwalczaniu dostaw „sankcjonki” (towarów objętych zakazem wwozu do Rosji). Działania podjęte przeciwko Białorusi przynoszą efekty, teraz więcej wysiłku będzie się wkładać w ochronę granicy z Kazachstanem.

Rossielhoznadzor ostrzega Białorusinów

Na przełomie listopada i grudnia rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego wykryła na granicy z Białorusią transporty jabłek ze sfałszowanymi certyfikatami fitosanitarnymi.

Rosja: nie zwiększy, ale zalegalizuje dostawy pomidorów

Wicepremier  Federacji Rosyjskiej Arkadij Dworkowicz oświadczył (powtarzamy za Agencją Interfax), że Rosja rozważa zwiększenie limitu importu pomidorów przyznanego Turcji. Tyle, że jak dotąd tureccy dostawcy nie wykorzystali otrzymanej puli 50 tys. ton.

Białoruska niespodzianka

Jak dotąd informowaliśmy od czasu do czasu o zatrzymaniu przez rosyjskich celników jakiejś partii owoców czy warzyw przewożonych z Polski przez Białoruś do Rosji. Po raz pierwszy przekazujemy: białoruscy celnicy też złapali przemytników. Tę radosną wiadomość o współpracy bratnich służb upowszechniamy za rosyjskim portalem fruitnews.com.

Rosja: do więzienia za jabłka?

Do trzech razy sztuka – administracja rosyjska kolejny raz wraca do pomysłu penalizacji przemytu „sankcjonki” – produktów, których import jest objęty embargiem. Tym razem proponuje się zmiany w kodeksie karnym zrównujące przemyt żywności ze szmuglem narkotyków, materiałów promieniotwórczych, trucizn, artykułów objętych akcyzą – tytoniu, alkoholu. Kary miałyby być odpowiednie do wagi takiego przestępstwa, ale nowe paragrafy nie obejmowałyby osób fizycznych.

Rosja otwiera rynek dla tureckich pomidorów

Nie jest to – jak dawniej, przed incydentem z zestrzeleniem Su-24, które skutkowało embargiem na tureckie produkty – szerokie otwarcie bram do Rosji. Raczej uchylenie furtki. Kreml tylko częściowo zniósł ograniczenia w imporcie pomidorów – warzywa, na którego eksporcie  najbardziej Turcji zależało.

Rosja: przemyt wyprzedza produkcję

Rosyjskie media branżowe z dużą częstotliwością zamieszczają na przemian newsy o szybkich postępach w rodzimej produkcji ogrodniczej oraz informujące o ciągłym napływie kontrabandy na rosyjski rynek. Wygląda na to, że strumień nielegalnie sprowadzanych warzyw i owoców jest większy od wzrostu rodzimej produkcji. Mocno irytuje to władze.

Koszty rosyjskiego embarga

Tym razem cytujemy za businessinsider.com.pl obliczenia austriackiego Instytutu Badań Ekonomicznych (WIFO). Według tego ośrodka państwa Unii Europejskiej straciły dotąd około 30 mld euro. Ich eksport do Rosji spadał w ciągu trzech pierwszych lata obowiązywania embarga (2014-2016) o prawie 16% rocznie.

Nowy sposób na łamiące embargo firmy

Federalna Służba Celna Rosji (FSC) podała, że tylko w pięciu pierwszych miesiącach tego roku z terenu Białorusi napłynęło na rynek rosyjski ponad  955 tys. ton żywności – z tego 855 tys. ton z krajów objętych embargiem, w tym i z Polski. O tym handlu powszechnie wiadomo – i u nas, i na Białorusi, i w Rosji.

Chiny za wodą…

...-pozostaje nucić smętnie polskim sadownikom, którzy liczą na szybki transport swoich jabłek na ten odległy rynek. Na razie pozosją skazani na transport morski. Nie tylko zresztą sadownicy – eksporterzy innych produktów żywnościowych też wiążą nadzieje z Nowym Jedwabnym Szlakiem.