Strona główna Tagi Fasola

fasola

Ceny warzyw gruntowych nadal wysokie

Na rynku hurtowym warzyw zaczynają dominować warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Cena wielu gatunków jest wysoka, obserwowane są nieznaczne spadki cen niektórych warzyw (np. marchwi, cebuli, buraka). Na fluktuacje cen wpływ też eksport.

Dopłaty do fasoli

Świętokrzyska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przywrócenie dopłat do wysokobiałkowych roślin strączkowych - fasoli zwykłej i wielokwiatowej.

Przemysł przetwórczy warzyw. Analiza sytuacji

„Spotkanie z przemysłem przetwórczym” to temat wydarzenia, które zorganizowała firma Monsanto Polska – Seminis. Odbyło się ono w Serocku 8 lutego 2018 r. W trakcie spotkania Radosław Grabowski (Monstanto) przedstawił ocenę bieżącej sytuacji w przemyśle przetwórczym. Prelegent na początku wystąpienie podsumował przebieg warunków pogodowych w Polsce w 2017 r. oraz ich wpływ na produkcję warzyw przemysłowych. Następnie omówił sytuację w poszczególnych państwach UE.

Fasola i groch sycą lepiej niż mięso

Posiłki na bazie roślin strączkowych, takich jak fasola i groch są bardziej sycące niż dania oparte o wieprzowinę czy cielęcinę - uważają naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze. Ich zdaniem dieta bogata w rośliny strączkowe może też pomagać w utracie wagi.

Jubileusz pracy „królowej fasoli”

Miejscowość Tropie w malowniczej dolinie Dunajca na Sądecczyźnie. To tutaj już od 10 lat Janina Molek promuje bogactwo miejscowych pól - fasolę Piękny Jaś. Pełna werwy seniorka rozsławiła w Polsce tę odmianę fasoli i po latach nie kryje z tego dumy.

Konkurs na danie z fasoli wrzawskiej

Fasola wrzawska jest zarejestrowana jako Chroniona Nazwa Pochodzenia UE. Stowarzyszenie jej producentów oraz Urząd Gminy w Gorzycach k. Tarnobrzegu zapraszają do udziału w konkursie na przepis dania z użyciem tego warzywa.

Piękny Jaś – fasola o wielu obliczach

Pasztet, kotlety, roladę, pierogi a nawet tort – te wszystkie potrawy można zrobić z fasoli. Jest jednak jeden warunek, trzeba użyć najlepszego rodzaju tego warzywa, czyli fasoli Piękny Jaś z Doliny Dunajca. Jest ona chroniona certyfikatem Unii Europejskiej.

Fasola na suche nasiona

Z dużym zainteresowaniem uczestników seminarium, zorganizowanego 21 lutego w Piątnicy przez firmę Eskimos, spotkał się wykład Grzegorza Ożarka z firmy PlantiCo, który omówił wybrane zagadnienia dotyczące uprawy fasoli na suche nasiona. Z przeznaczeniem na suche nasiona uprawia się fasolę zwykłą (odmiany karłowe o nasionach drobnych, średnich lub dużych) oraz wielokwiatową (odmiany karłowe oraz wymagające podpór – biczykowe i tyczne).

Kapusta i miód – dobrobyt i zdrowie

Miód i kapusta jadane od stuleci są obowiązkowo podawane podczas wigilijnej wieczerzy. W tradycji ludowej Podkarpacia miały zapewnić dobrobyt, urodzaj i zdrowie, zaś mak miał pomóc w łączności ze światem umarłych.

Rolnicy oszukani

Świętokrzyska policja apeluje do rolników, którzy mogli zostać oszukani w tzw. aferze fasolowej. Funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie 23-latka. Mężczyzna podejrzany jest o kilkadziesiąt oszustw na łączną kwotę około 130 tysięcy złotych. Ofiar nieuczciwego kupca może być znacznie więcej - podano w programie Agrobiznes w TVP.