Strona główna Tagi Francja

Francja

Wzrost eksportu marokańskich pomidorów do UE

Od października 2018 r. do maja roku bieżącego Maroko wyeksportowało 426,07 tys. ton pomidorów. To o 10% więcej, niż w poprzednim sezonie.

Blokady dróg we Francji problemem dla hiszpańskich eksporterów

Od ostatniego weekendu ruch na wielu francuskich drogach jest ograniczony przez blokady. Ponieważ 94% eksportu owoców i warzyw z Hiszpanii transportowane jest ciężarówkami przez Francję, Fepex (Hiszpańska Federacja Producentów i Eksporterów Owoców i Warzyw) obawia się o jakość tych produktów.

Hodowca lawendy pozwał UE za politykę klimatyczną

W maju francuski farmer uprawiający lawendę i 10 innych rodzin z jego regionu zdecydowało się pozwać Unię Europejską za brak redukcji emisji gazów cieplarnianych. Teraz hodowca pachnących kwiatów wyjaśnia, co kryje się za przełomową sprawą.

Mniej pomidorów we Francji

W tegorocznym sezonie Francuzi spodziewają się zebrać nieco mniej pomidorów, niż  robili to średnio w latach ubiegłych. Nie zmienia się za to powierzchnia upraw tego warzywa.

Francuskie czereśnie

Produkcja czereśni we Francji zmniejsza się wyraźnie. Spada powierzchnia sadów tego gatunku, a trzy ostatnie lata przyniosły zbiory niższe niż w 2014 roku. Kraj jest importerem netto tych owoców.

Francja podtrzymuje zakaz importu

6 kwietnia Francja opublikowała kolejny nadzwyczajny dekret zakazujący importu czereśni z krajów, gdzie stosowanie dimetoatu jest legalne. Importerzy i handlowcy owoców obawiają się, że Francja może pewnego dnia wprowadzić podobne krajowe zakazy przeciwko innym pestycydom lub chemikaliom dopuszczonym przez UE, co zakłóci swobodny przepływ owoców i warzyw z UE i krajów trzecich do Francji.

Sankcje i współpraca

W końcu marca odbyła się trzecia doroczna konferencja branży rolniczej (APK) "Problemy 2017 r. i perspektywy współpracy Rosji i Francji". Jak nietrudno się doliczyć, inicjatywa ta pojawiła się po nałożeniu na siebie przez obie strony sankcji. Widocznie jednak jest o czym rozmawiać i widać jakieś perspektywy.

Grupa Truskawkowa – podsumowania i plany

Francusko-włosko-hiszpańska grupa kontaktowa ds. truskawek spotkała się 23 lutego w Huelvie, by podsumować ubiegły sezon i ustalić wspólnie plany na bieżącą kampanię. Tradycja takich konsultacji ma już 20 lat.

Nowa oferta. Francuskie ziemniaki w Biedronce

W sieci dyskontów Biedronka pojawiły się w ofercie francuskie ziemniaki premium marki Parmentine. Sprzedawane są w 1 kg opakowaniach w cenie 5,89 zł.

Francuski rynek owoców

We Francji co roku produkowanych jest 2,75 mln ton owoców, co daje temu państwu czwartą pozycję na liście największych producentów owoców w Europie (po Włoszech – 10,5 mln ton, Hiszpanii – 9 mln ton i Polsce – 3,3 mln ton).