Hodowca lawendy pozwał UE za politykę klimatyczną

Lawendowe pola w Grignan
W maju francuski farmer uprawiający lawendę i 10 innych rodzin z jego regionu zdecydowało się pozwać Unię Europejską za brak redukcji emisji gazów cieplarnianych. Teraz hodowca pachnących kwiatów wyjaśnia, co kryje się za przełomową sprawą.

W gminie Grignan w południowo-wschodniej Francji lawenda jest obecnie w pełnym rozkwicie. – Dla turystów  nas odwiedzających pola wydają się wypełnione lawendą – powiedział Maurice Fléchet, którego rodzina uprawia lawendę od pięciu pokoleń. – Ale w rzeczywistości rośliny więdną – dodał.

Od ponad dekady uprawa tych kwiatów stała się wyzwaniem z powodu globalnego ocieplenia. Syn Maurice'a Fléchet'a, też Maurice, który przejął rodzinne gospodarstwo w 2001 roku, jako pierwszy zdecydował się walczyć o swoje kwiatowe pola.

W ostatnich latach żywotność roślin lawendy znacznie się pogorszyła. – Z powodu ulewnych deszczy, wiosennych mrozów i susz straciliśmy w ciągu ostatnich kilku lat 23 hektary lawendy  – wyjaśnił Maurice Fléchet. – Postanowiliśmy pozwać Unię Europejską nie dlatego, że szukamy odszkodowania, ale żeby zmusić UE do odegrania swojej roli w ochronie jej obywateli – dodał Fléchet junior.

W departamencie Drôme, gdzie leży Grignan, w ciągu ostatnich 50 lat temperatura wzrosła o 2,5 stopnia Celsjusza, a liczba gospodarstw spadła z 45 w latach 50. ub. wieku do 12 dzisiaj. Lawenda jest symbolem tego regionu, przyciągającym w okresie kwitnienia mnóstwo turystów, zwłaszcza z Chin. – I to jest kolejny powód, dla którego politycy powinni zainteresować się naszymi problemami – uważają lawendowi farmerzy.
 
Źródło: Euractiv
 
MP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułFytoftoroza niszczy plantacje ziemniaków w Mołdawii
Następny artykułSpotkanie ministrów z rolnikami: bez przełomu, bez umowy kontraktacyjnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.