Strona główna Tagi Grójec

Grójec

Apel grójeckich samorządowców do przetwórców owoców

Po serii niszczących plony i sady opadó gradu samorządowcy gmin i miast regionu grójeckiego wystapili ze współnym apelem do przedsiębiorstw przetwarzających jabłka. Poniżej treść tego apelu z listą sygnatariuszy.

Grójeccy sadownicy będą strajkować?

Sadownicy z regionu grójeckiego są zachęcani na jednym z portali sadowniczych do strajku przed przetwórniami na terenie powiatu grójeckiego. Protest miałby się rozpocząć w sobotę 27 sierpnia o godz. 10.00 i dotyczyć zakładów w Kozietułach, Tarczynie, Białobrzegach, Łęczeszycach oraz Głuchowie.

Na embargu ucierpią też inni przedsiębiorcy branży ogrodniczej

Na skutek embarga i wzrostu konkurencji na rynku cena jabłek stanowi dziś jedną trzecią stawek uzyskiwanych w ubiegłym roku. Skutki nadwyżek owoców będą odczuwalne głównie zimą i to nie tylko dla sadowników, lecz także producentów nawozów czy środków ochrony roślin.

Kłopoty wizowe sezonowych pracowników z Ukrainy

Sezon zbioru jabłek zbliża się już wielkimi krokami. Sadownicy z Grójca zacierają ręce, bo wszystko wskazuje na to, że plony, choć o 10 procent mniejsze niż przed rokiem, i tak będą obfite. Właściciele sadów szukają już rąk do pracy .. nie w Polsce, ale na Ukrainie. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy mają jednak problem z przyjazdem.

Idzie nowe

Mimo iż Spółdzielnia Ogrodnicza w Grójcu to grupa poniekąd „historyczna”, nie pozostaje w tyle za nowymi grupami producentów. Jej członkowie i zarząd dokładają wszelkich starań, aby owoce rosnące w ich sadach były odpowiednio przechowane i przygotowane do sprzedaży.

Siedemnasty raz w Grójcu

Na 17 listopada Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach wraz ze Związkiem Sadowników RP, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz partnerami merytorycznymi zwołali 17. Ogólnopolskie Spotkanie Sadownicze w Grójcu. Dużej mobilizacji pracowników Instytutu, zaproszonych gości (w tym samym czasie zaczynał obrady kongres PSL) i firm zaopatrzenia ogrodniczego nie odpowiadała frekwencja samych sadowników, którzy dotychczas właśnie Spotkanie grójeckie odwiedzali najliczniej. 


Grójeckie jabłko w tematycznej wiosce

W sobotę 25 lutego rozpoczął się w powiecie grójeckim cykl szkoleń uczących mieszkańców regionu, jak zakładać i promować tematyczne wioski i gospodarstwa, korzystające z regionalnych zasobów. Motywem przewodnim takich wiosek i gospodarstw mogą być grójeckie jabłka, wpisane do unijnego rejestru chronionych oznaczeń geograficznych.

Grójecka Konferencja Odmianowa

Już po raz czwarty 3 grudnia w Grójcu odbyła się Konferencja Odmianowa zorganizowana przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka oraz FruitAkademia.