Strona główna Tagi Izby rolnicze

izby rolnicze

Decyzje rządu – dwa projekty ustaw ze zmianami

Rada Ministrów przyjęła 29 czerwca dwa projekty ustaw przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Odstrzał dzików: Samorząd rolniczy popiera decyzję rządu

Samorząd rolniczy poparł decyzje rządu RP o redukcyjnym odstrzale dzików do poziomu 0,1 szt./km² i zwrócił się do Prezydenta RP o wsparcie tych działań.

WIR popiera protestujących rolników

Wielkopolska Izba Rolnicza popiera większość postulatów  dotyczących poprawy sytuacji ekonomicznej producentów rolnych zgłaszanych w ostatnim czasie  przez rolników, podczas licznych pikiet i akcji protestacyjnych.

W sprawie trudnej sytuacji na rynku ziemniaków i innych warzyw

W związku z licznymi sygnałami od rolników szczególnie z powiatu sieradzkiego (tzw. zagłębia ziemniaczanego) Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje do  ministra rolnictwa o podjęcie pilnych działań w sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków.

Nowe przepisy o prawie wodnym uciążliwe i kosztowne dla rolników

Podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydenta nowe Prawo wodne oznacza dla rolników dodatkowe uciążliwości i koszty – ocenia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wprowadza ono opłaty za pobór wody, które obejmą też rolników i hodowców ryb, a także nowe regulacje dotyczące ograniczania odpływu azotu ze źródeł rolniczych. Rolnicy będą zmuszeni dłużej przechowywać nawozy organiczne, jak obornik czy gnojówka, co pociągnie za sobą kosztowne inwestycje sięgające przynajmniej 754 mln zł.

Jurgiel: izby rolnicze powinny odgrywać na wsi większą rolę

Izby Rolnicze powinny odgrywać na wsi znacznie większą rolę niż dotychczas, mogłyby np. przygotowywać rolników do zawodu - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w piątek na konferencji prasowej.

ŚIR apeluje do Szydło w sprawie embarga

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej realizując wnioski z posiedzeń Rad Powiatowych ŚIR zwrócił się do Premier Beaty Szydło o podjęcie działań zmierzających do zniesienia embarga nałożonego przez Rosję na import produktów z Polski.

Propozycje ŚIR – rekompensaty za redukcję sadów

Świętokrzyska Izba Rolnicza opublikowała list do polskich eurodeputowanych - zawiera on propozycję mechanizmów pomocowych dla sadowników, którzy zdecydują się na redukcję nasadzeń - mowa jest o jabłoni, wiśni oraz czarnej porzeczce. Rozwiązanie miałoby dotyczyć całęj Unii. Publikujemy tę propozycję.

Jubileusz izb rolniczych

Główne uroczystości jubileuszu 120-lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich Izby Rolniczej oraz 20-lecia odrodzenia samorządu rolniczego odbywały się 24 sierpnia w Parzniewie, woj. mazowieckie. Zorganizowała je Krajowa Rada Izb Rolniczych. Tego dnia został oddany do użytku nowy budynek w Parzniewie, w którym będzie się mieścił ośrodek konferencyjno-szkoleniowy Krajowej Rady - miejsce spotkań rolników.

Kukiz'15 chce zmian w ustawie o izbach rolniczych

Wprowadzenie wyborów do izb rolniczych na najniższym możliwym poziomie, czyli sołectw oraz zmiana zasad finansowania izb rolniczych - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, autorstwa klubu Kukiz'15.