Jubileusz izb rolniczych

Minister Krzysztof Jurgiel na jubileuszu Izb Rolniczych; fot. MRiRW
Główne uroczystości jubileuszu 120-lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich Izby Rolniczej oraz 20-lecia odrodzenia samorządu rolniczego odbywały się 24 sierpnia w Parzniewie, woj. mazowieckie. Zorganizowała je Krajowa Rada Izb Rolniczych. Tego dnia został oddany do użytku nowy budynek w Parzniewie, w którym będzie się mieścił ośrodek konferencyjno-szkoleniowy Krajowej Rady - miejsce spotkań rolników.

Na jubileusz przybyły delegacje izb rolniczych z Francji, Węgier, Litwy i Słowacji.

Uczestników podwójnego jubileuszu izb rolniczych powitał prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, który prócz historycznych wspomnień, powiedział, że wieś polska i nasi rolnicy potrzebowali swego samorządu, aby mógł na zasadach partnerstwa współpracować z administracją państwową, wspólnie rozstrzygać zasadnicze problemy rolnictwa i mieszkańców wsi.

W swoim wystąpieniu minister Krzysztof Jurgiel,  nawiązując do jubileuszu,  zwrócił się do działaczy samorządu rolniczego, aby po latach doświadczeń rozważyć ponownie, jaką rolę mają pełnić i na jakich zasadach powinny funkcjonować izby rolnicze,  teraz i w przyszłości. W okresie międzywojennym miały one istotny udział w zarządzaniu rolnictwem. Ustawa z 1995 roku  sprowadzała  je przede wszystkim do roli opiniodawczej.

– Od dawna jako parlamentarzysta, a teraz jako minister – stwierdził Krzysztof Jurgiel – byłem zwolennikiem zwiększenia roli, rozszerzenia kompetencji izb rolniczych. Idzie o to, by wiedza rolników, szczegółowa znajomość problemów i uwarunkowań produkcji rolnej, były w sposób praktyczny wykorzystane. Powołałem Radę Dialogu Społecznego, forum wymiany poglądów i współpracy rolniczych związków zawodowych, organizacji branżowych i samorządu rolniczego. Wspólnie będziemy dochodzili do ustalania rozwiązań, korzystnych dla rolnictwa i wsi polskiej.

Szef resortu przedstawił zasadnicze problemy, jakie po utworzeniu rządu musiały być rozwiązane. Ustawa o ziemi, poparta przez izby rolnicze, sprawdza się i jest dobrze przyjmowana przez rolników. Powstrzymała wyprzedaż polskiej ziemi, zahamowała skokowy wzrost cen gruntów rolnych. Spadek cen na mleko i wieprzowinę – problem wspólny dla wszystkich państw UE – powoli jest rozwiązywany. Niedawno został przygotowany Program Rozwoju Rynków Rolnych, którego realizacja w perspektywie doprowadzi do stabilizacji ekonomicznej gospodarstw rolnych oraz poprawy dochodów.

– Za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich bierze odpowiedzialność cały rząd – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel. – Tę problematykę,  jako kluczowe zadanie,  wpisano do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Po raz pierwszy od ponad 20. lat, w wolnej Polsce, tak wysoką rangę zyskują rolnictwo, przemysł rolno-spożywczy oraz troska o poprawę jakości życia rolników i mieszkańców wsi. Widzę w tym wszystkim znaczącą rolę izb rolniczych, jako czynnika współrządzącego rolnictwem, a także w prowadzeniu szkół, upowszechnianiu oświaty rolniczej – dodał Jurgiel.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Tyrolu Południowym rozpoczęto sezon jabłkowy
Następny artykułWyniki zbiorów czereśni i wiśni w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.