Propozycje ŚIR – rekompensaty za redukcję sadów

Fot. P. Grel
Świętokrzyska Izba Rolnicza opublikowała list do polskich eurodeputowanych - zawiera on propozycję mechanizmów pomocowych dla sadowników, którzy zdecydują się na redukcję nasadzeń - mowa jest o jabłoni, wiśni oraz czarnej porzeczce. Rozwiązanie miałoby dotyczyć całęj Unii. Publikujemy tę propozycję.

„W związku z pogłębiającą się zapaścią cenową na rynku owoców oraz brakiem przesłanek na poprawę sytuacji Świętokrzyska Izba Rolnicza po przeprowadzeniu konsultacji wśród sadowników proponuje wprowadzenie mechanizmów prowadzących do zmniejszenia nasadzeń  jabłoni, szczególnie odmian, które dotychczas były sprzedawane na rynek rosyjski, oraz wiśni i czarnej porzeczki. Dotychczas stosowane mechanizmy polegające na wycofywaniu z rynku części wyprodukowanych owoców są bardzo mało skuteczne, nie stabilizują rynku i obejmują wąską grupę producentów, są drogie i skomplikowane. Proponowane rozwiązanie powinno mieć zastosowanie w całej Unii Europejskiej.

Pomoc finansowa Unii Europejskiej jako rekompensata z tytułu embarga powinna dotyczyć dobrowolnego ograniczenia powierzchni sadów w gospodarstwie indywidualnym. Redukcja nasadzeń powinna obejmować sady będące w pełni owocowania. Powierzchnia przeznaczona do karczowania powinna być przez okres co najmniej 5 lat wykorzystywana do uprawy roślin przemysłowych – rzepaku, kukurydzy – na biopaliwa lub roślin wysokobiałkowych z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Po okresie pięcioletniego zobowiązania do redukcji nasadzeń w/w gatunków sadowniczych, o ile sytuacja na rynku ulegnie stabilizacji, sadownik będzie mógł powrócić do uprawy lub przedłużyć zobowiązanie na kolejne lata.

Rekompensata z tytułu utraconych dochodów spowodowanych redukcją nasadzeń powinna być wypłacana corocznie przez ARiMR w oparciu o mechanizmy stosowane w odniesieniu do rezygnacji z uprawy buraków cukrowych. Wysokość dotacji powinna uwzględniać koszt nasadzeń poszczególnych gatunków, średni dochód w okresie przed wprowadzeniem embarga na import owoców przez Rosję oraz koszt karczowania i rekultywacji.”

Źródło: ŚIR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJak zbić fortunę na walce o ochronę przyrody
Następny artykułNowa wersja opryskiwaczy Herkules

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.