Strona główna Tagi Japonia

japonia

Z Ukrainy przez Polskę do Japonii

Taką drogę odbywają co roku ukraińskie melony. Z ukraińskich plantacji, przez Polskę jadą do Japonii. I wszyscy na tym zarabiają.

Azja pozostanie liderem produkcji jagód

Najwięcej plantacji gatunków jagodowych znajduje się w regionie Azji – głównymi producentami są Chiny i Japonia. Ich pozycja w najbliższych latach wzmocni się jeszcze bardziej.

Ryżem i ziemniakiem Japończyk żyje

Kojarząca nam się podświadomie z ryżem Japonia jest jednak również mocno przywiązana do ziemniaka. Ta więź nawet się wzmacnia – rośnie na wyspach pokolenie coraz częściej szukające czipsów, a zwłaszcza frytek (ukłony dla McDonaldsa). Po zeszłorocznych kataklizmach pogodowych produkcja ziemniaków jeszcze nie została w Japonii odbudowana, ale prognozy są optymistyczne.

Prawdziwie błękitne chryzantemy – na początek

Czysto niebieska barwa trafia się w bogatym przecież świecie kwiatów nieczęsto. Przekora pcha więc ludzi do zmienienia tego stanu rzeczy. Barwienie kwiatów przestało wystarczać – usiłowano zrealizować ambitniejszy wariant – wywołać naturalne niebieskie zabarwienie kwiatów u gatunków, które takich procesów same dotąd nie przeprowadzały.

Rośliny pomogą oczyszczać glebę skażoną po Fukushimie

Promieniotwórczy cez, który dostał się do gleb po katastrofie w Fukushimie, gromadzi się głównie w jej wierzchniej warstwie, uniemożliwiając bezpieczną uprawę roślin. Sposobem na uporanie się z problemem cezu i oczyszczeniem gleb jest m.in. odpowiedni dobór roślin sadzonych na skażonych terenach.

Nowa generacja zdobionych jabłek

Moda na jabłka, na  których skórce utrwalono rysunek czy okolicznościowy tekst, jest i u nas znana od ładnych paru sezonów. Takie artystyczne (dla innych – tylko „artystyczne”) efekty uzyskuje się bądź dzięki laserowi, bądź pozostawiając sprawę słońcu. Ostatnio Japończycy nieco rozwinęli tę ostatnią technologię.

Pracownik z Japonii? – Proszę bardzo!

Do stolicy Japonii warto było pojechać w początkach grudnia, by spróbować poszukać pracownika dla swojego gospodarstwa. Było (prawie) możliwe zakupienie robota, który potrafi zbierać pomidory. Od 2 do 5 grudnia trwały tam targi IREX  2015. Zwiedziło je ponad 121 tysięcy zainteresowanych robotyzacją w różnych branżach.

Szkółkarstwo w Kraju Kwitnącej Wiśni (cz. II)

W pierwszej części artykułu autor opisał część japońskich szkółek, które odwiedził w ubiegłym roku razem z członkami Związku Szkółkarzy Polskich. Poza typowymi dla Kraju Kwitnącej Wiśni gospodarstwami oferującymi rośliny w formie bonsai i niwaki, przedstawił firmy oferujące klony oraz róże i miliny. W tym odcinku opisuje szkółki sprzedające swoje produkty uzyskiwane w zgodzie z naturą (red.).

Szkółkarstwo w Kraju Kwitnącej Wiśni (cz. I)

Na przełomie października i listopada 2014 r. uczestniczyłem w kolejnym wyjeździe studyjnym członków Związku Szkółkarzy Polskich. Tym razem była to wyprawa do Japonii, w której brały udział 34 osoby. Wyjazd miał na celu bliższe zapoznanie się z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni oraz z jego produkcją szkółkarską. W sumie odwiedziliśmy osiem szkółek i trzy centra ogrodnicze.

Japończycy obchodzą hanami – święto kwiatów

W Japonii wiosna w pełni. Wyznacznikiem nowego okresu są kwiaty wiśni, które pojawiły się już w prawie całej Japonii. Według zapowiedzi meteorologów, w najbliższych dniach zakwitną drzewa w Kitakami, Kakunodate, Hirosaki, Hakodate i w Sapporo.