Strona główna Tagi Kapusta brukselka

kapusta brukselka

Rynek warzyw kapustnych. Analiza sytuacji – pierwsza dekada marca 2018

Jak wygląda aktualna sytuacja na europejskim rynku warzyw kapustnych? Po łagodnym początku roku mroźna końcówka lutego wpłynęła na dostępność niektórych gatunków oraz na handel nimi. Przedstawiamy informacje o sytuacji w pierwszej dekadzie marca.

Kapustne na świecie

Rośliny kapustne uprawiane są na 4,5 mln ha w skali całego globu, przy czym największa produkcja jest w krajach Dalekiego Wschodu – ok. 3,6 mln ha. W Europie to powierzchnia 450 tys. ha, w Afryce 360 tys. ha, w Ameryce Łacińskiej 193 tys. ha, w Ameryce Północnej 154 tys. ha, a na Bliskim Wschodzie 60 tys. ha.

Odczarować zapach brokułów i kalafiora

Wszyscy znamy nieprzyjemny zapach przy gotowaniu brukselki, brokułów czy kalafiora. Naukowcy chcą ustalić, które związki chemiczne zawarte w warzywach kapustnych odpowiadają za ten specyficzny aromat. W tym celu rozbiorą je na "zapachowe" i „smakowe” czynniki pierwsze, a potem ugotują, zamrożą, wypieką.

1 sierpnia Rosja wprowadza embargo na warzywa i owoce z Polski

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) powiadomiła w środę o wprowadzeniu od 1 sierpnia "czasowego ograniczenia wwozu do Rosji z Polski" owoców i warzyw. Polski resort rolnictwa nie ma oficjalnej informacji na ten temat.

Rosja rozważa możliwość zakazu importu kapusty z Polski

Rosyjska służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego Rossielchoznadzor bada możliwość zakazu importu kapusty z Polski - poinformowała we wtorek agencja ITAR-TASS, powołując się na rzeczniczkę służby Julię Trofimową.

Brokuły, kalafiory, kapusta pekińska i brukselska pod ochroną

Opłacalność produkcji gatunków małoobszarowych bywa w niektórych przypadkach bardzo wątpliwa. Dla większości liczba zarejestrowanych środków ochrony roślin jest niewystarczająca, aby racjonalnie, zgodnie z zasadami dobrej praktyki zwalczać choroby i szkodniki na nich bytujące.