Brokuły, kalafiory, kapusta pekińska i brukselska pod ochroną

Fot. K.Kupczak
Opłacalność produkcji gatunków małoobszarowych bywa w niektórych przypadkach bardzo wątpliwa. Dla większości liczba zarejestrowanych środków ochrony roślin jest niewystarczająca, aby racjonalnie, zgodnie z zasadami dobrej praktyki zwalczać choroby i szkodniki na nich bytujące.

Do ochrony pewnych gatunków nie zarejestrowano dotychczas żadnych preparatów. Rolnicy oraz ich organizacje mogą jednak zaradzić takim problemom i wziąć sprawy w swoje ręce, chociażby wzorem Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw zarejestrowanego w Lublinie.

Minister rolnictwa przychylił się do wniosku złożonego przez ww. SPOiW i zezwolił na stosowanie środka Proteus 110 OD w uprawach niektórych warzyw kapustnych. Zezwolenie to jest ważne do 9 lutego 2019 r. Z tego udogodnienia, jak czytamy w uzasadnieniu zezwalającym, korzystać mogą wszyscy użytkownicy profesjonalni.

Od bieżącego sezonu Proteus 110 OD (będący handlową mieszaniną tiachloprydu i deltametryny), działający w roślinie układowo, a wobec szkodników kontaktowo i żołądkowo, może być używany do ochrony następujących upraw: ● brokułu; ● kalafiora; ● kapusty brukselskiej; ● kapusty pekińskiej. We wszystkich tych gatunkach może być wykorzystywany przeciwko: mszycy kapuścianej, śmietce kapuścianej, gąsienicom – bielinków kapustnika i rzepnika oraz piętnówki kapustnicy.

Według producenta dawka zalecana i maksymalna dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,75 l/ha. Dopuszcza się maksymalnie 2-krotne użycie środka w sezonie co 10 dni. Karencja – 14 dni; prewencja – nie dotyczy.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa nasionach fasoli, grochu, pomidora, ogórka i marchwi
Następny artykułARiMR ma pieniądze na dopłaty do kredytów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.