Strona główna Tagi Leasing

leasing

Finansowanie dla rolnika nie tylko z Unii

To ostatnie dwa lata, w których Unia Europejska będzie wspierać rolników na obecnych zasadach. Wiadomo, że w perspektywie unijnej po 2020 r. budżet w ramach WPR ulegnie zmniejszeniu. Wpłynie to zapewne również na ofertę firm leasingowych, które już dziś konstruują swoje produkty w taki sposób, by ułatwić polskim rolnikom dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania.

Jaki leasing dla rolnika?

W 2015 roku wartość maszyn rolniczych kupionych przy pomocy pożyczki czy leasingu osiągnęła 3,9 mln zł netto, co oznacza wzrost o 7,7% w stosunku do poprzedniego roku. Większość rolników preferuje leasing, nie dzieje się to jednak bez przyczyny.  Oferty leasingowe dla rolników różnią się od tych dla przedsiębiorców, a leasingodawcy i kredytodawcy coraz więcej uwagi poświęcają konstruowaniu produktów spełniających potrzeby rolników.
 

Rolnicy pozyskali już 2 mln 284 tys. złotych na inwestycje dzięki COSME

Od początku funkcjonowania programu COSME, czyli od maja, polscy rolnicy i przedsiębiorcy rolni uzyskali finansowanie na inwestycje o łącznej wartości 2 mln 284 tys. zł. Sprzętem najczęściej leasingowanym w ramach gwarancji UE były ciągniki rolnicze i ładowarki teleskopowe. Nabór do programu trwa do wyczerpania środków finansowych. W Raiffeisen Leasing na przedsiębiorców czeka jeszcze 477 mln zł.

Czy dotacje unijne osłabią leasing?

Producenci maszyn i urządzeń zacierają ręce i zwiększają produkcję w związku z uruchomieniem funduszy unijnych. Ruszyła perspektywa PROW 2014-2020, programy dotacji na kolejne lata prowadzą nabór wniosków. Unijny zastrzyk gotówki może stać się dla polskich rolników motorem do dalszych inwestycji w modernizację gospodarstw. Czy firmy leasingowe i banki mają się czego obawiać?