Strona główna Tagi Litwa

litwa

Produkcja sadownicza na Litwie i Łotwie

W ramach projektu InnoFruit (Advancement of non-technological innovation performance and innovation capacity in fruit growing and processing sector in selected Baltic Sea Region countries) w dniach 20–24 sierpnia zorganizowany został wyjazd studyjny na Litwę i Łotwę polskich producentów owoców, szkółkarzy oraz doradców pod egidą Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach), prowadzony przez kierownika i koordynatora polskiej części projektu, dr. inż. Mirosława Sitarka z IO.

Na Litwie dużo polskich tanich truskawek

Jak informuje internetowy "Kurier Wileński", 5 czerwca na placach targowych w Wilnie wsród oferowanych truskawek dominowały owoce z Polski - były one często dwa razy tańsze od lokalnych, litewskich.

Litewscy producenci też otrzymali wsparcie

Jak informuje litewska Agencja Regulacji Rynku Rolnego i Żywności będąca odpowiednikiem polskiej Agencji Rynku Rolnego, do dnia 31 grudnia minionego roku 10 firm na lokalnym rynku skorzystało z pomocy z tytułu wycofywania produktów z rynku w ramach pomocy związanej z rosyjskim embargiem.

Rosyjskie embargo nie tak straszne jak go malują?

Litewscy rolnicy i przetwórcy artykułów rolnych, w odróżnieniu od ich zachodnich kolegów, nie palą opon pod siedzibami władz, nie zalewają ich mlekiem i nie rozsypują przed ich drzwiami ton ziemniaków, zbóż, czy buraków.
Na Litwie panuje przynajmniej względny spokój, choć Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) prognozował zaraz po wprowadzeniu rosyjskiego zakazu, że najbardziej na tym straci Litwa. 

Litwa może utracić warzywnictwo

Przewodniczący litewskiej izby rolniczej Andrejus Stanczikas poinformował, że po wprowadzeniu przez Rosję embarga na Litwie może dojść do zniszczenia wielu sektorów rolnictwa, w tym produkcji warzyw – donosi portal pl.delfi.lt.

Litewski eksport i import ciągle rośną

W minionym roku Litwini wyeksportowali łącznie 672,6 tys. ton owoców i warzyw świeżych (w tym 344,5 tys. ton stanowiły same tylko owoce, a pozostałe 328,1 tys. ton warzywa) wobec 609,1 tys. ton rok wcześniej i 504,5 tys. ton dwa lata temu.

Handlowcy z Litwy zarabiają na reeksporcie

Litewskie firmy zajmujące się reeksportem do Rosji warzyw i owoców wyprodukowanych w krajach południowej Europy nie narzekają na koniunkturę i oczekują wzrostów obrotów.

Litwa walczy o korzystne dopłaty

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius zabiegał w Brukseli o szybszy wzrost poziomu dopłat dla rolników z jego kraju i państw bałtyckich przed przyszłotygodniową batalią o kształt nowego wieloletniego budżetu UE.