Strona główna Tagi Lustracje

lustracje

Spacerem po sadzie (2)

Kwiecień zapisał się w annałach sadowniczych jako miesiąc pełen negatywnych niespodzianek, głównie pogodowych. Odnotowaliśmy spadki temperatury poniżej zera, intensywne opady deszczu i śniegu, silne wiatry uniemożliwiające wykonanie w sadach jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych i co najmniej kilka okresów krytycznych.

Spacerem po sadzie

Pierwsze dni kwietnia minęły nam pod znakiem zróżnicowanej aury. Sam początek był bardzo ciepły i suchy, niestety po kilku dniach popadało i mocno się ochłodziło. Ładna pogoda sprzyjała nie tylko spacerom po parku, ale wręcz zachęcała do wykonania lustracji w naszych sadach.

Lustracje w okresie bezlistnym drzew

Informacje zdobyte podczas lustracji zimą i wczesną wiosną pozwolą nam dobrze przygotować się do nowego sezonu ochrony, który nadejdzie z pierwszymi dniami wiosny. W okresie bezlistnym, w sadach możemy zaobserwować formy zimujące wielu gatunków szkodników. Możemy również ocenić stopień porażenia i nasilenie występujących w sadzie chorób drewna i kory. Warto więc wybrać słoneczny, zimowy lub wczesnowiosenny dzień na spacer po sadzie i zrobić szczegółową lustrację poszczególnych kwater czy odmian. Wykonując ją oczywiście musimy wiedzieć, na jakim gatunku, gdzie i czego powinniśmy szukać. Do przeprowadzenia prawidłowej lustracji potrzebna jest spora wiedza, czas, cierpliwość i niekiedy dodatkowe narzędzia - lupa czy binokular. Informacje zdobyte podczas lustracji zimą i wczesną wiosną pozwolą nam dobrze przygotować się do nowego sezonu ochrony, który nadejdzie z pierwszymi dniami wiosny. W okresie bezlistnym, w sadach możemy zaobserwować formy zimujące wielu gatunków szkodników. Możemy również ocenić stopień porażenia i nasilenie występujących w sadzie chorób drewna i kory. Warto więc wybrać słoneczny, zimowy lub wczesnowiosenny dzień na spacer po sadzie i zrobić szczegółową lustrację poszczególnych kwater czy odmian. Wykonując ją oczywiście musimy wiedzieć, na jakim gatunku, gdzie i czego powinniśmy szukać. Do przeprowadzenia prawidłowej lustracji potrzebna jest spora wiedza, czas, cierpliwość i niekiedy dodatkowe narzędzia - lupa czy binokular.

Śmietka kapuściana – alert na 19.05.2016

Zaczynają się pojawiać muchy śmietki kapuścianej (Delia radicum). Najłatwiej obserwować jej naloty wykorzystując pułapki zapachowe zwabiające samice szkodnika. Powinny być one już rozstawione na plantacjach roślin kapustnych.

Zwalczanie zwójek liściowych

Rozwój drzew i przebieg warunków atmosferycznych mobilizuje nas do poświęcenia uwagi zwalczaniu i tej grupy szkodników. Skład gatunkowy zwójek liściowych jest swoisty dla danego rejonu sadowniczego, a nawet dla konkretnego siedliska - sadu. Nie jest on stały i wraz z czasem i zmianami w ekosystemie także ulega powolnym lub szybkim zmianom. W związku z tym ustalenie składu gatunkowego i przewidywania kierunku zmian tego składu jest podstawą zwalczania tej grupy szkodników.

Jak właściwie prowadzić lustracje w sadach?

Lustracje w sadach obejmują ocenę stanu zdrowotnego i kondycji drzew, stopnia ich odżywienia (co wiąże się ze wzrostem i rozwojem) oraz ocenę poprawności wykonywanych prac. Są nieodłącznym elementem racjonalnej ochrony przed szkodnikami, chorobami i chwastami. Służą także ocenie skuteczności zastosowanych środków ochrony roślin (ś.o.r.). Na podstawie lustracji można uzyskać informacje dotyczące aktualnej sytuacji w sadzie i tego jak zaplanować konieczne zabiegi.