Strona główna Tagi Mikoryza

mikoryza

Mikroorganizmy w uprawie warzyw [VIDEO]

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie stosowaniem preparatów biologicznych w celu przywracaniu żyzności gleby oraz w ochronie roślin. Uprawa tych samych warzyw po sobie w kolejnych latach prowadzi do nagromadzania się szkodliwych patogenów w glebie, a w konsekwencji do zmęczenia gleby.

Preparaty poprawiające właściwości gleby

Gleba to kompleks bio-organo-koloidalno-mineralny, składający się z organizmów żywych, martwej substancji organicznej, minerałów, wody i powietrza. Podstawową cechą gleby jest jej zdolność do spontanicznego odnawiania zasobów substancji niezbędnych do wzrostu i rozwoju roślin oraz innych organizmów zasiedlających glebę. Samoistne odnawianie się gleb jest procesem bardzo złożonym i czasochłonnym, dlatego staramy się ten czas skrócić, stosując różne metody. Wśród sposobów odnowy gleby są m.in.: nawożenie organiczne, wysiew roślin fitosanitarnych czy stosowanie różnego rodzaju preparatów zawierających mikroorganizmy lub kwasy humusowe.

Po grzyba roślinom mikoryza?

Spora część roślin korzysta z mikoryzy i wchodzi we współpracę z grzybami. Nie jest wykluczone, że grzyby łącząc się z wieloma roślinami są dla roślin jak Internet - pośredniczą w przenoszeniu informacji - powiedział dr Jarosław Szczepanik z Wydziału Biologii UW.