Strona główna Tagi Moldova

moldova

Mołdawskie winogrona na naszych stołach

W połowie listopada Polskę odwiedziła grupa dziesięciu mołdawskich sadowników zajmujących się produkcją stołowych odmian winorośli. Spotkali się w formule B2B z około dwudziestką polskich handlowców zainteresowanych zakupami tego asortymentu.

Rekordowo niskie zbiory jabłek w Mołdawii

Według wstępnych danych szacunkowych WAPA, w bieżącym roku w Mołdawii zbiory jabłek wyniosą jedynie 250,0 tys. ton – to aż 41% spadek wobec wielkości sprzed roku.

Skwapliwe zgody Moskwy

Po wcześniejszych informacjach ze strony Rossielhoznadzoru o inicjatywie strony mołdawskiej proponującej przedyskutowanie kwestii wznowienia wysyłki mołdawskich produktów rolniczych do Rosji, Mołdawia szybko sfinalizowała swoje oczekiwania.

Konkurencja z Mołdawią, Ukrainą i Serbią?

Przez wiele lat polskie jabłka trafiały do odbiorców za wschodnią granicą, głównie do Rosji. Rynek ten jednak ma docelowo stać się samowystarczalny pod względem tych owoców, gdyż przybywa tam wielohektarowych sadów. Warto zatem wiedzieć, jakie inne kraje mogą konkurować z polskimi jabłkami w przyszłości - jak nie na rosyjskim, to na innych rynkach. Ten temat szczegółowo omówił Krzysztof Woźniak (AgroFresh), podczas Konferencji Eksportowej zorganizowanej 9 kwietnia w Warszawie.

Zgoda na import jabłek z Mołdowy

Wczoraj, 25 lutego, na stronie internetowej Rossielhoznadzoru poinformowano, że po dwustronnych konsultacjach przedstawicieli służb fitosanitarnych Rosji i Mołdowy postanowiono tytułem eksperymentu dopuścić wysyłkę mołdawskich jabłek na rynek rosyjski.

Duzi i mali – szukają nowych rynków

W opinii specjalistów od marketingu północnoafrykański rynek jabłek oferuje ciągle bardzo dobre warunki dostawcom tych owoców. Starania o ten rynek nasilają Włosi, zaczynają go penetrować Mołdawianie.

Mołdowa wysłała jabłka do Bangladeszu

Amerykański program pomocowy skierowany do mołdawskich rolników, a mający na celu nauczenie beneficjentów prowadzenia produkcji tak, by była ona konkurencyjna na globalnym rynku odnotował pierwszy symboliczny sukces. Dwa kontenery mołdawskich jabłek dotarły do hurtowników w Bangladeszu.

Odwilż czy zamglenia?

Agencja Interfax.ru, powołując się na służbę prasową Rossielhoznadzoru (Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego) poinformowała o odbyciu przez szefostwo tej instytucji telefonicznej rozmowy z przedstawicielami Agencji Bezpieczeństwa Żywności Mołdowy.

Ukraina bije rekordy importu jabłek

We wrześniu Ukraina zakupiła za granicą 3 tys. ton jabłek. To 22 razy więcej, niż we wrześniu roku poprzedniego i rekord w historii jej niezawisłego funkcjonowania.

Kontyngenty dla mołdawskich produktów

20 września br. Komisja opublikowała rozporządzenie nr 988/2014 otwierające kontyngenty taryfowe UE na wybrane produkty rolne pochodzące z Mołdawii uwzględniając tym samym decyzję Rady 2014/492/UE z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie podpisania Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Mołdawią.