Skwapliwe zgody Moskwy

Po wcześniejszych informacjach ze strony Rossielhoznadzoru o inicjatywie strony mołdawskiej proponującej przedyskutowanie kwestii wznowienia wysyłki mołdawskich produktów rolniczych do Rosji, Mołdawia szybko sfinalizowała swoje oczekiwania.
Mołdawski komunikat z 8 czerwca informował m.in., że w najbliższym  czasie do Rosji pojedzie wicepremier by ze swoim rosyjskim odpowiednikiem omówić problemy współpracy gospodarczej. Po tym spotkaniu Mołdawianie spodziewali się, że do końca lata uda się przeprowadzić posiedzenie dwustronnej komisji ds. współpracy ekonomicznej. Zabiegali także o rosyjskich inspektorów mających sprawdzić bezpieczeństwo żywnościowe i zgodność z normami Unii Euroazjatyckiej mołdawskich produktów. Już w trzy dni później, 11 czerwca, Rosjanie opublikowali komunikat, że Mołdawia uwzględniła uwagi rosyjskich inspektorów (okazuje się, że w początkach czerwca w Mołdawii przebywała delegacja regionu Podmoskowia – jak raz ze wszystkimi potrzebnymi stronie rosyjskiej fachowcami). Następnego dnia Rossielhoznadzor zezwolił na import mołdawskich owoców – m. in. jabłek, gruszek, pigwy, moreli, wiśni, czereśni, brzoskwiń, nektaryn, śliwek z 8 konkretnych przedsiębiorstw oraz czterech określonych regionów Mołdawii. Rosyjska inspekcja zastrzega, że zezwala na wznowienie importu w trybie „testowym”. Cztery z wymienionych firm pracują w autonomicznym regionie Gagauzji, gdzie prorosyjskie sympatie są bardzo silne, zaś wszystkie cztery regiony, z których produkcja spełnia rosyjskie wymagania leżą w Naddniestrzu – separatystycznej „republice” na wschodzie Mołdawii.
Również w stosunkach z Macedonią – niedawno traktowanej nieufnie z powodu podejrzeń o reeksport – nastąpiło odprężenie i zapowiedziano zacieśnienie kontaktów gospodarczych i zwiększenie importu z Macedonii. Już pracują nad tym odpowiedzialne służby – według Aleksieja  Aleksiejenko, z-cy szefa Rossiehoznadzoru,  podpisano obszerny dokument regulujący bezawaryjność dostaw całej produkowanej w Macedonii gamy warzyw i owoców. 
za:  tass.ru, 1prime.ru, fruit.news.ru, rg.ru

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRozmowy polsko-indonezyjskie
Następny artykułPszczoły na dachu Centrum Muzycznego w Nashville

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.