morele
Zbiory warzyw i owoców w 2020 r. – wstępny szacunek
GUS podał wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw ogrodniczych w 2020 r.
Szacunek tegorocznych zbiorów warzyw i owoców
GUS przedstawił dane przedwynikowego szacunku produkcji głównych upraw ogrodniczych w 2019 r.
Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 3,8 mln t, tj. o ok. 8% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Zbiory owoców z drzew wyniosą niespełna 3,4 mln t, tj. o ok. 25% mniej od rekordowej produkcji ubiegłorocznej. Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,5 mln t, tj. o ok. 18% mniej od zbiorów 2018 r. Zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 6,7 mln t, tj. o około 11% mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym.
Owoce na rynku hurtowym
Na rynku hurtowym w mijającym tygodniu podaż jabłek była niska, ich ceny wysokie, z kolei wysoka podaż śliwek spowodowała ich niskie ceny. Wśród owoców jagodowych notowano wysoką podaż truskawek i jej spadek w wypadku borówki wysokiej.
Owocowy rynek hurtowy
Wzrasta podaż krajowych śliwek i moreli, a malin ulega sporym wahaniom. Ceny czereśni nadal są wysokie, borówki wysokiej w miarę stabilne, a włoskich winogron – notują spadki.
Owoce jagodowe liderem rynku hurtowego
Największe zainteresowanie konsumentów skierowane jest obecnie na owoce jagodowe: porzeczki, borówki, maliny, jeżyny i agrest. Są one najczęściej konfekcjonowane w opakowania 0,25 i 0,5 kg dla wygody sprzedawców a przede wszystkim konsumentów.
Na rynku owoców – rośnie podaż, ceny spadają
Rynek hurtowy oferuje bogaty asortyment krajowych owoców miękkich. Rośnie podaż owoców a ich ceny sukcesywnie spadają.