Strona główna Tagi Odmiany jabłoni
Tag:

odmiany jabłoni

Będzie nowy standard letniego jabłka?

Hodowcy IFO (International Fruit Obtention) zaprezentowali swoje nowe osiągnięcie hodowlane – jabłoń o kodowej jeszcze nazwie HC2-1. Jest to co prawda odmiana wczesna, ale jej cechy –zdaniem hodowców pozwolą jej zaistnieć na rynkach komercyjnych.

Jakość i orzechy laskowe – w majowym „Haśle Ogrodniczym”

W majowym wydaniu „Hasła Ogrodniczego” polecam artykuł mgr inż. Łukasza Zaremby, ekonomisty z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB w Warszawie, który pisze orzechu laskowym w kontekście kosztów i opłacalności uprawy leszczyny na rynkach zagranicznych i rynku krajowym.

Mini jabłko ma swoją paryską premierę

Od środy 24 stycznia Rockit, najmniejsze jadalne jabłko na świecie jest dostępne również na półkach francuskich sklepów. Jabłko jest wprowadzane na rynek przez 24 sadowników ze Stowarzyszenia Producentów Blue Whale. Jak twierdzi Dina Abella z Blue Whale, Rockit ma same zalety - jabłko jest słodkie, ma ładną cienką skórę, soczysty miąższ i może być łatwo i szybko zjadane.

Jabłka: czarne diamenty z Chin

Chińscy sadownicy wyszperali w Tybecie ciemnofioletową odmianę jabłek – piękną, jak diamenty. I tak je nazywają: czarne diamenty. To klon odmiany Hua-Niu z regionu Ningczi, którego warunki siedliskowe sprzyjają uprawie drzew owocowych i otrzymywaniu owoców unikatowej jakości.

‘Chopin’ – nowa odmiana jabłoni z SGGW

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wyhodowano nową odmianę jabłoni - o nazwie ‘Chopin’ - poinformowała uczelnia na swojej stronie. Odmiana jest parchoodporna, nadaje się więc również do uprawy ekologicznej i amatorskiej. Owoce mają pojawić się na rynku za 3-4 lata.

Będzie więcej Jazz’u™

Pierwsze jabłka marki Jazz™ z tegorocznych europejskich zbiorów wejdą w tych dniach na rynek kontynentu. Sadownicy dysponującymi prawami do niej są zadowoleni - szacują, że będzie ich więcej niż w poprzednim sezonie.

Włochy: Apofruit ma w klubie nową odmianę jabłek

Włoska grupa producentów Apofruit wprowadza właśnie na rynek jabłka nowej odmiany – będą zbywane pod nazwą REGAL’YOU®. Ta sama odmiana w 2015 r. została bardzo dobrze przyjęta przez francuską grupę sprzedażową Blue Whale. We Francji owoce są zbywane pod marką REGAl’IN®. Łącznie drzewa tej odmiany są dziś uprawiane na 100 ha.

Odmiany jabłek

Przedstawiamy odmiany jabłek, uprawiane w kraju, które będą odpowiadały w najbliższych latach wymaganiom oraz potrzebom, zarówno rynkowi zagranicznemu jak i krajowemu. Przy wyborze odmiany trzeba uwzględnić jej wymagania glebowe i klimatyczne, a te są różne w naszym kraju.

‘Rave’ – nowa odmiana jabłoni

Po siedemnastu latach prac zespół naukowców z Uniwersytetu Minnesota nadał komercyjną nazwę wyhodowanej przez siebie odmianie. Podczas prac nad nią nosiła kryptonim MN55.

Nowe jabłka – m.in. dla alergików oraz o barwnym miąższu

Podczas ubiegłorocznych targów Interpoma (24–26 listopada) szkółki prezentowały kilka zupełnie nowych odmian jabłek, tak o jasnej, jak i prawie czarnej skórce, ale także ciekawe propozycje z punktu widzenia marketingu i dzisiejszych potrzeb rynku. Na stoisku jednej z niemieckich szkółek obecne były odmiany jabłoni warte uwagi ze względu na ich przydatność do spożycia przez osoby z alergią na jabłka, a także o barwnym miąższu.