Strona główna Tagi Orzech włoski

orzech włoski

Chińska produkcja orzechów włoskich

W roku gospodarczym 2019/20 (wrzesień-sierpień) chińska produkcja orzechów włoskich w łupinach wzrośnie o prawie 18 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

Ukraina: mniej opłacalny orzech

Od października ub.r. do stycznia Ukraińcy wyeksportowali znacząco więcej orzechów włoskich, niż w tych samych miesiącach poprzedniego sezonu. Mniej jednak na tym handlu zarobili.

Kokosy z upraw orzecha włoskiego

W naszym portalu kilkakrotnie już publikowaliśmy w ostatnich miesiącach informacje na temat uprawy orzecha włoskiego na Ukrainie. Ten gatunek cieszy się wśród sadowników ukraińskich niesłabnącą popularnością – i nic dziwnego: trudno znaleźć gatunek, którego uprawa byłaby równie opłacalna w tamtych warunkach.

Ukraińskie orzechy

W bieżącym roku zbiory orzecha włoskiego na Ukrainie mogą ustanowić rekord przekraczając poziom 120 tys. ton. Tak ocenia tegoroczne plony prezes Stowarzyszenia Producentów Orzechów Włoskich Ukrainy Władimir Pachno.

Orzech włoski jest atrakcyjny dla sadownika

Tego zdania są sadownicy Ukrainy. W ubiegłym roku zarobili na orzechach około 101 mln dolarów, więc są zainteresowani sadzeniem nowych sadów tego gatunku.

Twarde realia sezonu 2017/18

W bieżącym roku analitycy spodziewają się zwiększenia produkcji migdałów, ich eksportu i spożycia. Zapowiada się jednak mniejszy urodzaj orzecha włoskiego.

Wkrótce Ukraina może dostarczać jabłka i orzechy do Izraela

Ukraina zakończyła w marcu 2018 r. negocjacje prowadzone z Izraelem w kwestii ustanowienia strefy wolnego handlu pomiędzy krajami. Eksperci spodziewają się, że po podpisaniu porozumienia z Ukrainy będą eksportowane do Izraela m.in. jabłka i orzechy.

Orzechy podstawą eksportu

Według obliczeń coraz bardziej rozpoznawalnego w Polsce ukraińskiego analityka branzy rolniczej Andrija Yarmaka (w lutym był jednym z prelegentów na warszawskiej konferencji MTAS FruitPRO) eksport świeżych owoców przyniósł Ukrainie w roku 2017 238 mln USD. Do tej kwoty nalezy dodać 176 mln USD za produkty przetworzone. Najwięcej zarobiono na eksporcie włoskich orzechów - 101 mln USD.

Orzechowi potentaci Europy

Wśród krajów Unii Europejskiej Liderem w produkcji orzechów włoskich jest Francja. Następne miejsca zajmują Rumunia, Hiszpania, Włochy. Spoza UE liczą się Ukraina i Mołdawia.

Światowy rynek orzechów włoskich

Według najnowszych danych USDA (luty 2017) w sezonie 2016/2017 prognozowane zbiory orzechów włoskich (w łupinie) wyniosą około 2,123 mln ton wobec październikowych prognoz na poziomie 2.114 mln ton raz poprzedniosezenowego ostatecznego wyniku światowych zbiorów na poziomie 1.991 mln ton. Najwięcej tych orzechów zebrane zostanie w Chinach – w sezonie 2016/2017 szacowane są na około 1,06 mln ton oraz w Stanach Zjednoczonych – ponad 607,0 tys. ton.