Kokosy z upraw orzecha włoskiego

orzechy włoskie
W naszym portalu kilkakrotnie już publikowaliśmy w ostatnich miesiącach informacje na temat uprawy orzecha włoskiego na Ukrainie. Ten gatunek cieszy się wśród sadowników ukraińskich niesłabnącą popularnością – i nic dziwnego: trudno znaleźć gatunek, którego uprawa byłaby równie opłacalna w tamtych warunkach.
Według informacji analityków rynku Ukrainy wykorzystujących dane państwowej służby celnej na orzechach włoskich Ukraina zarabia więcej, niż na wszystkich innych gatunkach owoców łącznie. W ubiegłym roku wyeksportowano z tego kraju 31 tys. ton tych orzechów, co dało 101 mln USD. Rok wcześniej eksport sięgał 40 tys. ton, ale wynik finansowy za 2017 rok był lepszy niż w roku 2016, bo cena na orzechy była na rynkach światowych wyższa.
 
W tym roku posadzono na Ukrainie (dane jeszcze niepełne) 1843 hektary sadów orzecha włoskiego. W tym samym czasie – jabłoni i grusz łącznie 692 ha, plantacji jagodowych – 860 ha, winnic – 296 ha. W programie państwowej pomocy dla zakładających nowe sady orzechowe przewidziana jest dotacja w wysokości 330 UAH (ok. 12 USD)/ha.
 
Dochodowość  sadów orzechowych jest wyliczana na 450%. Według danych FAO orzech włoski ustępuje jedynie uprawie koki i opium…
 
Za: Ukrsadprom
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPierwsze argentyńskie czereśnie
Następny artykułW sprawie zwrotu VAT od wycofywanych owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.