Strona główna Tagi Ozon

ozon

Nowoczesna technologia kontra koronawirus

Firma Miatech z USA stworzyła technologię Bio Turbo, która jest przeznaczona dla przemysłu produkcyjnego. Została wyprodukowana z myślą o usunięciu etylenu i biologicznych czynników szkodliwych dla ludzi (np. wirusów, bakterii) znajdujących się w pomieszczeniach chłodniczych.

Ozonowanie dla zachowania jakości

Tritlen (O3), potocznie zwany ozonem, jest gazem nietrwałym. Jego cząsteczka jest bardzo niestabilna i ma krótki czas połowicznego rozpadu. Składa się z trzech atomów tlenu. W naturze cząsteczka taka powstaje podczas wyładowań elektrycznych w wyniku rozpadu i ponownego połączenia się cząsteczek tlenu według schematu 3O2→2O3, np. w efekcie niektórych reakcji chemicznych (m.in. pod wpływem promieni słonecznych UV, podczas burz). Charakterystyczny dla obecności tego gazu jest jego „świeży” zapach. Ozon może być także wytwarzany sztucznie. Służą do tzw. ozonatory.

Ozonowanie poprawia trwałość owoców

Na półkach krajowych sklepów można dziś znaleźć świeże owoce wyprodukowane nie tylko na polskich plantacjach, lecz także w krajach basenu Morza Śródziemnego (z Maroka czy Hiszpanii) lub egzotycznych (z Chile, Wenezueli, Ekwadoru czy Kostaryki). Jak można wytłumaczyć fakt, że owoce te są wysokiej jakości, pomimo dalekiej drogi, jaką przebyły, aby dotrzeć do marketu „za rogiem”? Clou mogą być: system uprawy, dobór odmian, lecz przede wszystkim trwałość owoców (ang. shelf-life).

Ozonowanie

Kurcząca się z roku na rok lista substancji aktywnych do ochrony przedzbiorczej owoców, a także ciągłe obawy o pozostałości w owocach środków ochrony roślin sprawiają, iż technika rozwija się w kierunku alternatywnych, wobec dotychczas stosowanych, metod wspomagania producentów i uczestników łańcucha handlowego w utrzymaniu wysokiej jakości świeżych produktów.

Zapobiegł końcowi świata…

W sobotę 10 marca, w wieku 84 lat zmarł w swoim domu w Corona del Mar w Kalifornii prof. Frank Sherwood Rowland, amerykański chemik atmosfery, noblista.