Strona główna Tagi Pgw wody polskie

pgw wody polskie

Wzrosną ceny wody

Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ustalają stawki opłat za wodę i ścieki na najbliższe 3 lata. Aż 94% gmin i przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych wnioskuje za wzrostem cen za wodę i ścieki.

Międzyresortowe działania dla ograniczenia skutków suszy

W tym roku nie mieliśmy tak dotkliwej suszy jak w latach ubiegłych, ale zagrożenie jej występowaniem nadal istnieje, co sygnalizują niżówki na rzekach oraz lokalnie występująca susza rolnicza. Powodem takiej sytuacji są zmiany klimatu, które w sezonie letnim przynoszą bardzo wysokie temperatury zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ponadto obecnie wydłużają się okresy suche. W sezonie wiosenno-letnim, a nawet jesienią pojawiają się krótkotrwałe ale intensywne nawalne deszcze. W efekcie pod wpływem wysokich temperatur woda zgromadzona w środowisku szybciej odparowuje, a nawet jeśli pojawi się na skutek krótkotrwałych i intensywnych opadów, to na ogół szybko odpływa z pól czy przestrzeni miejskich do małych i dużych rzek, i jeśli nie jest odpowiednio zatrzymana w środowisku, „ucieka” do Bałtyku.

Plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

Polska znalazła się w gronie 10 państw europejskich, które stworzyły i przyjęły plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło prace nad projektem tego dokumentu planistycznego. Ma on wskazać najistotniejsze kierunki działań, które pomogą zapobiec kryzysowi wodnemu w Polsce.

Zapobiec suszy – działania w woj. łódzkim

Warunki klimatyczne i środowiskowe sprawiają, że w Polsce centralnej w czasie długotrwałych okresów bez opadów susza rozwija się bardzo intensywnie. Województwo łódzkie to obszar pod względem hydrologicznym wyjątkowy – na dwie niemal równe części przecina je dział wodny rozdzielający dorzecza Wisły i Odry. Aż 59% terenów województwa łódzkiego jest bardzo i ekstremalnie zagrożonych suszą rolniczą. Aż jedna trzecia województwa wykazuje niską dostępność zasobów wód powierzchniowych. W tej sytuacji wykorzystanie zasobów wód podziemnych przekracza średnią krajową o blisko 30%.

Konsultacje planu przeciwdziałania skutkom suszy

Od 15 sierpnia 2019 r. do 15 lutego 2020 r. w 15 największych polskich miastach odbędą się konsultacje społeczne planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS).

Rolnicy zwolnieni z opłat za wodę

W okresie, gdy susza rolnicza występuje na większości obszaru Polski, rolnicy są zwolnieni z opłat za pobór wody do 5 m sześciennych na dobę średnio w ciągu roku w ramach zwykłego korzystania z wód.