Strona główna Tagi Podatek dochodowy w rolnictwie

podatek dochodowy w rolnictwie

Pracownicy sezonowi: ekspert odpowiada. Podatek dochodowy

W związku ze zmianą przepisów i wprowadzeniem umów o pomocy przy zbiorach prezentujemy kolejne pytanie do nas przesłane oraz odpowiedź eksperta z firmy UpperJob. Tym razem chodzi o podatek dochodowy.

„Zamachu na KRUS nie będzie”

PiS nie zamierza reformować systemu podatkowego dla rolników, nie zamierza też likwidować Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - powiedział w środę wymieniany jako jeden z kandydatów na ministra rolnictwa w rządzie PiS Krzysztof Ardanowski.

Sawicki o KRUS, PIT i emeryturach obywatelskich

Nie ma pewności, czy w przyszłości system ZUS-owski, mimo reformy podwyższającej wiek emerytalny, będzie nadal wydolny - mówi  minister rolnictwa Marek Sawicki. Nie wyklucza, że w tej sytuacji potrzebne byłyby tzw. emerytury obywatelskie, "gdzie państwo gwarantuje pewne minimum".

Dzięki nowym przepisom rodzinne gospodarstwa rolne mają być bardziej rentowne

W Polsce blisko 99 proc. gospodarstw stanowią rodzinne gospodarstwa rolne o powierzchni do 300 ha. Zdecydowana większość to te niewielkie, które nie przekraczają 5 ha. Ich liczba jednak spada. Przewidziane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich działania mogą wspomóc rozwój rodzinnych gospodarstw. Eksperci podkreślają, że istotne jest także, zwłaszcza w perspektywie zbliżającego się uwolnienia obrotu ziemią rolną, wprowadzenie ścisłej kontroli administracyjnej.

Eksperci: rolnicy powinni płacić podatek dochodowy

Wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników jest koniecznością, gdyż dzięki temu wzrośnie efektywność rolnictwa. Obowiązujące przepisy skłaniają rolników do biernej postawy w obawie o utratę przywilejów - uważają eksperci.

Prezydent za podatkami rynkowymi w rolnictwie

Bronisław Komorowski jest zdania, że w ślad za utowarowieniem gospodarstw i wzrostem produkcji w tym sektorze gospodarki, powinny iść zmiany w systemie podatkowym. W jego przekonaniu przedsiębiorczość w rolnictwie powinna być tak opodatkowana "jak reszta społeczeństwa".
 

NSA: rolnik może zapłacić podatek od sprzedaży działki rolnej

Rolnik, który sprzeda działkę rolną, ale z przeznaczeniem pod zabudowę, musi zapłacić podatek od dochodu ze sprzedaży - orzekł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Sąd wyjaśnił, że w takiej sytuacji nie ma zwolnienia przysługującego działkom rolnym.

Podatek dla rolników ciągle w lesie

Premier zapowiadał go w exposé, ale żadne ministerstwo nie pracuje nad stosownym projektem. O skomplikowanych losach podatku dochodowego dla rolników pisze "Puls Biznesu".