Strona główna Tagi Poinsecje

poinsecje

Poinsecje – nie tylko na Boże Narodzenie

Wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima), lepiej znany pod nazwami poinsecja lub "gwiazda betlejemska", jest chętnie kupowaną rośliną doniczkową w okresie bożonarodzeniowym. Tymczasem liczne odmiany tego gatunku o innym, niż czerwony, kolorze podsadek, mogą stanowić ładną dekorację wnętrz już od października. Znakomicie wpasują się w klimat pomieszczeń urządzonych w różnym stylu. Barwne odmiany poinsecji dodadzą też kolorytu świątecznym dekoracjom.

Jak kupować gwiazdę betlejemską

W ostatnich miesiącach roku poinsecja jest najczęściej kupowaną kwitnącą rośliną domową. Jej kolorowe przylistki ułożone w kształt gwiazdy sprawiają, że jest jedną z najpopularniejszych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia, a także idealnym pomysłem na prezent. Jeśli chcesz mieć pewność, że poinsecja zachowa swój urok na długi czas, pamiętaj o kilku prostych zasadach przy jej zakupie. Wysokiej jakości gwiazdy betlejemskie odpowiednio pielęgnowane w sklepie będą cieszyć swoim pięknem znacznie dłużej.

Poinsecja ma swoje święto

12 grudnia w kalendarzu niestandardowych świąt jest zarezerwowany przez poinsecję, czyli gwiazdę betlejemską. Od 1852 roku jest on szczególnie celebrowany w Stanach Zjednoczonych, a z roku na rok zdobywa coraz większą popularność również w Europie. Wiele osób zadaje sobie pytanie jaka jest geneza tego święta i jak należy je obchodzić.

Ślub z „gwiazdą”

Poinsecja (właściwie: wilczomlecz nadobny albo piękny – Euphorbia pulcherrima) to symbol Bożego Narodzenia. Jest rośliną ozdobną o barwnych podsadkach, najczęściej oferowaną w doniczkach, którą jednak można z powodzeniem stosować jako „kwiaty” cięte. Bogata oferta odmian umożliwia szerokie zastosowanie ciętych poinsecji w tradycyjnych kompozycjach o charakterze świątecznym, takich jak stroiki, choinki, girlandy i wieńce. Gwiazdy betlejemskie mogą być także doskonałym materiałem do zimowych bukietów i wiązanek ślubnych.

Magiczne gwiazdy

17 listopada firma Selecta One zorganizowała prezentację odmian poinsecji ze swojego asortymentu. Na spotkanie, które odbyło się pod nazwą „Magic Stars – Magiczne Gwiazdy” w firmie Ogrodnictwo Piotr Jendrysik „Jenflor” w Świbiu, przybyło prawie 70 producentów.

Poinsecja w formie ciętej

Wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch), najczęściej nazywany poinsecją lub gwiazdą betlejemską, jest popularną rośliną doniczkową wykorzystywaną do dekorowania wnętrz w okresie bożonarodzeniowym. Jej pędy z dekoracyjnymi, barwnymi podsadkami mogą być wykorzystywane także jako „kwiaty” cięte.

Podążając za rynkowymi zmianami

Producenci doniczkowych roślin ozdobnych nie zawsze mogą uprawiać to, co im się podoba. Oczekiwania odbiorców końcowych często znacznie różnią się od preferencji ogrodnika, który – chcąc utrzymać się w branży – musi się w takiej sytuacji odnaleźć.

12 grudnia – Dzień Poinsecji

12 grudnia na świecie obchodzony jest Dzień Poinsecji - święto, w którym ludzie obdarowują się gwiazdami betlejemskimi.

Magiczne gwiazdy

Organizowane pod nazwą „Magic Stars” pokazy odmian poinsecji na stałe weszły do kalendarza imprez urządzanych przez niemieckie przedsiębiorstwo Selecta Klemm. W tym roku odbędą się one w trzech lokalizacjach.

Grudniowa gwiazda

Tak jak chryzantemy nie mogą się uwolnić od skojarzenia z roślinami związanymi z dniem Wszystkich Świętych, tak poinsecja cieszy się zainteresowaniem niemal wyłącznie w okresie świąt Bożego Narodzenia.