Strona główna Tagi Prenumerata MPS SAD

prenumerata MPS SAD

W najnowszym MPS SAD 6/2020

W nowym numerze omawiany jest między innymi temat nawadniania roślin sadowniczych, a także szkodników drzew owocowych, z którymi mamy do czynienia latem. Dodatkowo poruszamy temat wapnia, który odgrywa ważną rolę w budowaniu potencjału przechowalniczego jabłek.

W najnowszym MPS SAD 4/2020

Wraz z pierwszymi dniami kalendarzowej wiosny przypomniała sobie o nas także… zima. Znaczne spadki temperatury, jakie wystąpiły w niektórych rejonach kraju, także będą miały większy lub mniejszy wpływ na produkcję owoców niektórych gatunków. Łagodna zima przyczyniła się do większej presji m.in. ze strony szkodników oraz mączniaka jabłoni.

W najnowszym MPS SAD 3/2020

Łagodna zima także w tym sezonie może przyczynić się do większej presji ze strony szkodników w sadach. Dlatego w tym numerze szczególną uwagę zwróciliśmy na problemy związane z ich zwalczaniem w minionych sezonach w perspektywie nadchodzącego.

W najnowszym MPS SAD 2/2020

W tym roku u większości gatunków sadowniczych – jeśli w kolejnych tygodniach nie wystąpią znaczne spadki temperatury, a wiosną przymrozki – zapowiada się bardzo intensywne kwitnienie.

Zaprenumeruj MPS SAD na 2020

Przygotuj się na kolejny sezon - zaprenumeruj już dziś czasopismo MPS SAD na 2020 rok.

W najnowszym MPS SAD – 10/2019

Podczas tegorocznego kongresu Prognosfruit poinformowano, że zbiory jabłek w UE będą o 20% mniejsze niż w ubiegłym roku i wyniosą 10,566 mln ton. Jest to również o 8% mniej niż średnia z ostatnich trzech lat.

W najnowszym MPS SAD – 8/2019

W ostatnich latach, ze znanego dobrze wszystkim powodu, handlowcy intensywnie poszukują nowych rynków zbytu polskich jabłek.

W najnowszym MPS SAD – 6/2019

Liczymy, przeliczamy, lustrujemy, kalkulujemy… O tym, że plony będą w tym roku niższe niż w ubiegłym, wiedzieliśmy niemal od początku sezonu, ale że będą aż tak niskie, tego wielu sadowników się nie spodziewało. A to przecież nie koniec sezonu. Głównym czynnikiem – na który, jak dobrze wiemy, nie mamy wpływu lub mamy tylko niewielki – jest pogoda, a ta nie rozpieszcza producentów owoców. Obecnie w wielu sadach widoczne jest masowe osypywanie się zawiązków, i to nie tylko w kwaterach jabłoni.

W najnowszym MPS SAD – 3/2019

Wysokie plony jabłek (ale też i owoców innych gatunków) jeszcze do niedawna cieszyły sadowników. Oznaczały zyski i umożliwiały planowanie kolejnych inwestycji w gospodarstwach. Obecnie są zmorą i zmartwieniem dla wielu producentów owoców, szczególnie tych, którzy nie są w stanie wyprodukować jabłek wysokiej jakości lub po prostu im się to nie udało. No i koło się zamyka: nie ma owoców wysokiej jakości (których produkcja, co by nie mówić, nie jest tania) – nie ma zysków, nie ma zysków – nie ma środków na inwestycje, nie ma środków na inwestycje – nie ma owoców wysokiej jakości. Redaktor naczelny Monika Strużyk.