Strona główna Tagi Program ochrony roślin sadowniczych

program ochrony roślin sadowniczych

Program Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2022

Więcej usuwamy niż dodajemy – tak można podsumować zmiany, jeśli chodzi o środki ochrony roślin dostępne na naszym rynku. W Programie Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2022 wydanym przez Wydawnictwo Plantpress znajdziecie najbardziej aktualne informacje o zarejestrowanych w ochronie sadów i plantacji jagodowych środkach ochrony, a także szczegółowy program ochrony dla poszczególnych gatunków. Bardzo istotna jest także informacja o preparatach wycofywanych w 2022 roku wraz z datą do kiedy można dany środek stosować.

Program Ochrony Roślin Sadowniczych edycja 2021

W wydanym przez wydawnictwo Plantpress – Programie Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2021 znajdują się najbardziej aktualne (stan na koniec grudnia 2020) informacje o zarejestrowanych w ochronie sadów i plantacji jagodowych środkach ochrony roślin, a także szczegółowy program ochrony dla poszczególnych gatunków, przygotowany zgodnie z fazami rozwoju roślin. Bardzo istotna jest także informacja o preparatach wycofywanych w 2021 roku wraz z datą do kiedy można dany środek stosować. Corocznie zmienia się lista dostępnych substancji i preparatów a także zakres ich rejestracji – stąd tak ważne jest posiadanie aktualnej edycji Programu Ochrony Roślin Sadowniczych.

Ochrona roślin owocowych w 2020 r.

Po pojawiających się sukcesywnie decyzjach o kolejnych substancjach czynnych wycofywanych z użycia w Unii Europejskiej jako środki ochrony roślin zadajemy sobie pytanie – jaki jest sens i o co tak naprawdę chodzi? Nie o pieniądze, bo tych jednakowoż uszczupli się sadownikom we wszystkich krajach unijnych, gdyż nie wprowadza się równie skutecznych ale bezpiecznych dla środowiska, użytkowników i konsumentów alternatywnych związków w zamian wycofywanych. O środowisko (?) – no nie, bo gdy wyeliminuje się jedyne antidotum, rolnicy będą np. zamiast jednego zabiegu docelowo doglebowego wykonywali kilka napowietrznych aby uzyskać efekt. O zmniejszenie produkcji roślinnej (?)…

Kolejne środki do uzupełnienia PORS 2019

W marcu pojawiły się na internetowej stronie MRiRW informacje o kolejnych środkach ochrony roślin dopuszczonych do użycia w sadach i na plantacjach roślin jagodowych od bieżącego sezonu.

Uzupełnienie: Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2019

Rejestr środków ochrony roślin w lutym został uzupełniony o środki (tabela 1), których w zbliżającym się sezonie można będzie użyć do ochrony roślin sadowniczych.

PORS 2019 – usunięte, dodane, zmienione, uzupełnione

Każdego roku aktualny „Program Ochrony Roślin Sadowniczych” trzeba nabyć i już! Dlaczego nie można bazować na tym sprzed roku? Odpowiedź jest prosta – zmian jest sporo, wycofywane są z rejestru pewne środki ochrony roślin, dobór uzupełniany jest wieloma nowymi. Ale – co również bardzo ważne – każdego roku, nawet kilka razy w roku zapadają na forum unijnym decyzje o wycofaniu z użycia w krajach członkowskich wielu substancji czynnych środków ochrony roślin. Te wycofania zachodzą bardzo szybko, często w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. O tym wszystkim informujemy, aby nasi sadownicy nie wpadli w pułapkę niewiedzy, i przez to nie mogli zbywać owoców, które potraktowaliby zakazanymi substancjami.

Program Ochrony Roślin Sadowniczych na 2019 r.

Każdy sezon przynosi ważne zmiany w ochronie roślin. Dotyczą one zarówno prawnych zagadnień, jak i merytorycznych.

Uzupełnienie Programu Ochrony Roślin Sadowniczych

Sezon produkcji owoców w pełni. Powiększa się z każdym miesiącem dobór środków, które mogą być wykorzystywane w strategiach ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Uzupełnienie PORS 2018

Po uprzednim uzupełnieniu PORS (dostępnym tutaj) podczas kolejnej analizy rejestru środków ochrony roślin zaktualizowanego na koniec marca pod kątem fungicydów i zoocydów dopuszczonych do stosowania w sadach i na plantacjach roślin jagodowych, stwierdzam, że w interesującym zakresie powiększył się dobór fungicydów o trzy środki miedziowe (tabela 1). Rozszerzeniu uległa także rejestracja jednego ze środków siarkowych (tab. 2).

Sprostowanie

W „Programie Ochrony Roślin Sadowniczych 2018 r.” błędnie podałam nazwę substancji czynnej środka Pyrinex M22 EC.