Strona główna Tagi Retencja korytowa

retencja korytowa

Międzyresortowe działania dla ograniczenia skutków suszy

W tym roku nie mieliśmy tak dotkliwej suszy jak w latach ubiegłych, ale zagrożenie jej występowaniem nadal istnieje, co sygnalizują niżówki na rzekach oraz lokalnie występująca susza rolnicza. Powodem takiej sytuacji są zmiany klimatu, które w sezonie letnim przynoszą bardzo wysokie temperatury zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ponadto obecnie wydłużają się okresy suche. W sezonie wiosenno-letnim, a nawet jesienią pojawiają się krótkotrwałe ale intensywne nawalne deszcze. W efekcie pod wpływem wysokich temperatur woda zgromadzona w środowisku szybciej odparowuje, a nawet jeśli pojawi się na skutek krótkotrwałych i intensywnych opadów, to na ogół szybko odpływa z pól czy przestrzeni miejskich do małych i dużych rzek, i jeśli nie jest odpowiednio zatrzymana w środowisku, „ucieka” do Bałtyku.

Czy Polsce nadal zagraża deficyt wody?

Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy, który przypada na 17 czerwca, to dobra okazja, by zastanowić się nad stanem zasobów wodnych w Polsce oraz zadaniami, jakie w sposób skuteczny mogą przeciwdziałać deficytowi wody.

Programy wspomagające małą retencję

Uruchomione zostały trzy programy krajowe, których celem jest wspomaganie małej retencji na terenach wiejskich i miejskich. Dla kogo są przeznaczone? Które z nich wiążą się z możliwością uzyskania dofinansowania?