Czy Polsce nadal zagraża deficyt wody?

Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy, który przypada na 17 czerwca, to dobra okazja, by zastanowić się nad stanem zasobów wodnych w Polsce oraz zadaniami, jakie w sposób skuteczny mogą przeciwdziałać deficytowi wody.

Zbliża się fala upałów, a na rzekach lokalnie notowane są niskie stany wód. To oznacza, że mimo wiosennych opadów deszczu i dość śnieżnej zimy, konieczne jest zwiększanie retencji po to, by zgromadzić wodę w okresie wzmożonych opadów i zatrzymać ją na czas suszy.

Polska należy do krajów o ubogich zasobach wodnych. Jak wykazują modele klimatyczne wykonane dla naszego kraju, okresy bez opadów – sprzyjające rozwojowi suszy – będą się wydłużać. Co jakiś czas, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, będą one przeplatane intensywnymi opadami, które nie sprzyjają odbudowaniu zasobów wodnych, a dodatkowo mogą stwarzać zagrożenie powodziowe. Dlatego konieczne są odpowiednie działania, które zwiększają retencję w sposób kompleksowy.

Jednym ze skutecznych sposobów dla zatrzymania wody w okresie wzmożonych opadów oraz zatrzymania jej na czas suszy, jest tzw. retencja korytowa. Umożliwia ona zatrzymywanie wody w korytach rzecznych, co wyrównuje poziom wód gruntowych i zmniejsza ryzyko suszy rolniczej w całej dolinie rzecznej. W ramach takich działań Wody Polskie realizują zadania pod nazwą programu Kształtowania Zasobów Wodnych na Terenach Rolniczych. Działania rozpoczęte w 2020 roku są kontynuowane w tym roku. Przy stosunkowo niskich nakładach finansowych przynoszą niemal natychmiastowy efekt w postaci poprawy bilansu wodnego zlewni rzecznej. W ubiegłym roku, dzięki realizacji 200 inwestycji zatrzymano dodatkowo 56 mln m3 wody, a retencja nadal jest sukcesywnie zwiększana.

Wykorzystywane są także inne możliwości gromadzenia wody, są to m.in. retencja krajobrazowa (renaturyzacja), retencja leśna, retencja jeziorna, retencja w wyrobiskach pokopalnianych, mikroretencja na terenach miejskich, retencja zbiornikowa.

Źródło: Stopsuszy.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCiągniki Kubota w szkółce dużych drzew
Następny artykułKto nie zdążył złożyć wniosków…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.