Strona główna Tagi Rozsada

rozsada

Nowe wymagania Unii Europejskiej dla rozsady oraz nasion pomidora i papryki

W dniu 15 sierpnia 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie wykonawcze Komisji 2020/1191, ustanawiające środki w celu zapobiegania wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV), w którym zostały określone wymagania dla nasion oraz roślin do sadzenia gatunków: Solanum lycopersicum (pomidor) i Capsicum spp. (papryka), przemieszczanych na terytorium Unii (art. 6 i 7) oraz wprowadzanych na terytorium Unii (art. 8 i 9).

Warsztaty polowe Nunhems w Złotnikach

W minioną niedzielę 8 lipca w podkrakowskich Złotnikach w gospodarstwie Edyty i Arnolda Kwiatków odbyły się warsztaty polowe organizowane przez firmę Bayer (marka Nunhems) przy współudziale firm Yara Poland i Luty Jacek.

Najwcześniejsza na rynku cebula z rozsady

Od kilku sezonów trwają w Polsce próby uprawy cebuli z rozsady ze względu na wczesność zbioru. Produkt taki oferują polskie firmy produkujące rozsady warzyw, ale na najwcześniejsze terminy dostępna jest też rozsada sprowadzana np. z Hiszpanii. W tym roku firma Agro-Ekspert – zajmująca się dystrybucją rozsad m.in. z firmy BabyPlant przygotowała pokaz sadzenia cebuli z rozsady na polu Pawła Gutorskiego w Rzepiszynie k. Kruszwicy. Rozsadę przygotowano z odmiany Takstar F1 z hodowli firmy Takii Seed.

Pierwsza partia rozsady pora na najwcześniejsze nasadzenia dotarła do Polski

W ostatnim dniu lutego br. do Łęczycy dotarła pierwsza partia rozsady pora hiszpańskiej firmy Southern Vegetable Plants przeznaczona do najwcześniejszych nasadzeń tunelowych.

Dobry start kapusty

Uprawa wczesnych odmian kapusty cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z możliwości uzyskania atrakcyjnych cen za towar na początku sezonu. Wybór tych odmian determinowany jest więc głównie chęcią uzyskania wysokiej rentowności produkcji. Niektórzy z plantatorów już na przełomie stycznia i lutego rozpoczęli produkcję rozsad. Takie postępowanie jest dość ryzykowne, gdyż w tym okresie trudno jest przewidzieć jak szybko nadejdzie wiosna. 

Warzywnicze spotkanie w Ołtarzewie

W podwarszawskim Ołtarzewie w czwartek 22 lutego odbyło się spotkanie dla producentów warzyw, podczas, którego zaprezentowano m.in. bogatą ofertę odmian i rozsad warzyw, środków ochrony roślin oraz nawozów.

Rozsada bez stresu

Gwarancją uzyskania wysokich plonów jest wyprodukowanie zdrowej i silnej rozsady. Sadzonki słabej jakości po wysadzeniu do gruntu źle się przyjmują, część roślin wypada, a pozostałe nie zapewniają odpowiedniej wysokości i jakości plonu. W takich przypadkach zazwyczaj stosuje się dosadzanie, jednak jest to zabieg kłopotliwy, kosztowny i pracochłonny, a w efekcie i tak niezapewniający równomiernego plonowania. 

O „nowalijkach” w Majkowie Dużym

Podczas spotkania zorganizowanego 12 stycznia przez firmy Lech-Pasz i Enza Zaden w Majkowie Dużym (woj. łódzkie) przedstawiono ofertę odmian sałat i rzodkiewki, a także ciekawe produkty do produkcji rozsady, nawożenia oraz ochrony roślin.

W styczniowych „Warzywach” – o rozsadzie pomidora

W styczniowym numerze „Warzyw” wiodącym tematem jest przygotowanie rozsady pomidora oraz opisy odmian tego gatunku z oferty kilku firm hodowlano-nasiennych.

W grudniowych „Warzywach” o rozsadzie selera

W grudniowych „Warzywach” tematem numeru jest rozsada selera korzeniowego. W wydaniu tym prezentujemy ofertę rozsad tego warzywa zarówno od polskich producentów, jak i dystrybutorów, którzy sprowadzają sadzonki m.in. z Hiszpanii czy Włoch. Przedstawiamy odmiany selera polecane przez firmy hodowlano-nasienne na nadchodzący sezon oraz podajemy wskazówki dotyczące warunków produkcji rozsady.