Strona główna Tagi Sadownictwo na ukrainie
Tag:

sadownictwo na ukrainie

Wzrost ukraińskiego eksportu owoców

Ukraiński eksport owoców (w tym jagód) wzrósł w pierwszych sześciu miesiącach tego roku – wartościowo o 16%, ilościowo o 2%.

Dotacje dla ukraińskich sadowników

W połowie lipca poinformowano o kolejnych dotacjach rządowych dla ukraińskich sadowników.

Ukraina: powstaje służba doradcza dla sadowników

Na ukraińskiej części Bukowiny (obwód czerniowiecki) od kilkunastu lat sadownictwo towarowe rozwija się w szybkim tempie. Pracują tam i duże firmy dysponujące setkami hektarów nasadzeń, jak i liczne farmerskie gospodarstwa pracujące na powierzchniach rzędu kilkudziesięciu hektarów. W nowych sadach przeważają jabłonie i grusze.

Ukraina: inwestycje dają o sobie znać

Handel ukraińskimi jabłkami zmienia się coraz wyraźniej. Na rynku wewnętrznym jest to tak samo wyraźne, jak i w eksporcie. Przesuwają się terminy sprzedaży głównej masy zebranych jesienią owoców – dzięki przechowalniom.

Na ukraińskim rynku tanieją jabłka

W ostatnim tygodniu marca średnie ceny hurtowe jabłek na rynku Ukrainy spadły o 20%. Sadownicy tego kraju obawiają się, że ta tendencja będzie kontynuowana – nie widzą wielkich szans na ożywienie popytu, który mógłby ją zmienić.

Ukraińscy sadownicy przewidują gorszy sezon

Sadownicy z centralnej części Ukrainy na podstawie obserwacji swoich drzew prognozują zmniejszenie się tegorocznego zbioru jabłek. Według nich nawet jeśli drzewa zawiążą potrzebną ilość owoców wielu sadowników nie poradzi sobie z doprowadzeniem jabłek do właściwych rozmiarów i odpowiedniej jakości.

Ukraina: wzrost eksportu owoców i owoców jagodowych.

W 2018 roku Ukraina wyeksportowała owoce i owoce jagodowe warte 229 milionów dolarów, co jest 17% - owym wzrostem w stosunku do roku 2017. Według organizacji Ukrsadprom, głównymi produktami w tej grupie były orzechy włoskie, mrożone owoce oraz jabłka i gruszki.

Najpopularniejsze odmiany jabłek według ukraińskich sadowników

W przeddzień XV Międzynarodowej Konferencji „Warzywa i Owoce Ukrainy – 2018”, która odbyła się w Kijowie 4-6 grudnia, jej organizatorzy zaproponowali grupie producentów jabłek ankietę dotyczącą najbardziej – ich zdaniem – perspektywicznych odmian jabłek i rynków eksportowych dla tych owoców wyprodukowanych na Ukrainie.

Duży problem małych gospodarstw

Sadownicy z Ukrainy mają identyczne problemy z ceną jabłka przemysłowego, jak producenci owoców w Polsce. Pod ceną ścianą stoją zwłaszcza małe gospodarstwa (1-5 ha) nie dysponujące chłodnią. Jedynym potencjalnym odbiorcą ich owoców jest teraz przemysł…