Ukraińscy sadownicy przewidują gorszy sezon

Idared
Sadownicy z centralnej części Ukrainy na podstawie obserwacji swoich drzew prognozują zmniejszenie się tegorocznego zbioru jabłek. Według nich nawet jeśli drzewa zawiążą potrzebną ilość owoców wielu sadowników nie poradzi sobie z doprowadzeniem jabłek do właściwych rozmiarów i odpowiedniej jakości.

W lutym w ukraińskich chłodniach jest magazynowany rekordowy zapas jabłek – około 280 tys. ton. To o ponad 40% więcej, niż było w ubiegłym roku. Doświadczeni sadownicy – w tym Nikoła Olijnik, jeden z pionierów intensywnego sadownictwa w obwodzie czerkaskim – prognozują, że jesienią bieżącego roku Ukraińcy zbiorą znacząco mniej jabłek.

Jak twierdzi wspomniany producent – sadownicy ukraińscy nie opanowali jeszcze do końca technologii pozwalających na coroczne zbiory jabłek na poziomie powyżej 70 ton z hektara. Notują wahania rzędu 20 ton pomiędzy sezonami. Nawet jeśli zmęczone obfitym owocowaniem drzewa zawiążą wystarczającą dla następnego wysokiego zbioru ilość pąków, sadownicy rzadko potrafią ten potencjał utrzymać precyzyjnym i przemyślanym nawożeniem i agrotechniką. Przyjdzie, być może importować jabłka – konkludują.

za: kurkul.com

Źródło: sad24.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBardzo wysokie ceny warzyw krajowych – bardzo niskie jabłek
Następny artykułBędzie mniejszy import sadzeniaków do Rosji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.