Strona główna Tagi Sandomierskie spotkanie sadownicze

sandomierskie spotkanie sadownicze

28 Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2019 – FILM

Relacja z 28 Spotkania Sadowniczego Sandomierz 2019. Zapraszamy na film.

Trwa Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2019

Za nami pierwszy dzień 28 Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu. Bardzo duża frekwencja i niezmiernie ciekawe wystąpienia konferencyjne.

28 Spotkanie Sadownicze Sandomierz – program konferencji

Znamy już program konferencji w trakcie 28 Spotkań Sadowniczych w Sandomierzu.

Pytania o rynek jabłek w centrum zainteresowania w Sandomierzu

Spotkania Sadownicze w Sandomierzu to obok targów środków produkcji również konferencje, od kilku lat odbywające się pod hasłem „Wyznaczamy kierunki nowoczesnej produkcji”. W tym roku w pierwszy dniu spotkania uczestnikom zaproponowano blok ekonomiczny, a w jego ramach m.in. przegląd sytuacji na rynku jabłka w Polsce i w Europie oraz panel na temat przyszłości grup producenckich.

Konferencja Czereśniowa w Sandomierzu

Drugi dzień (28 stycznia) jubileuszowego, 25 Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu poświęcony jest czereśni. Omówione będą istotne zagadnienia związane z uprawą tego gatunku, ponieważ budzi ona w Polsce coraz większe zainteresowanie, a wymaga od sadowników wiedzy specjalistycznej i znacznego zaangażowania, także finansowego.

Za tydzień – do Sandomierza

Nawrót zimy uspokoił sadowników zaczynających się niepokoić nadmiernie ciepłym przełomem roku. Spowolnił też nieco tempo prac zimowych w sadzie czy na plantacji dając producentom owoców możliwość skorzystania z któregoś ze spotkań szkoleniowych. Zwracamy więc uwagę na zbliżające się 25. Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2016 (27-28.01).

24. Spotkanie Sadownicze to już historia; jubileusz – za rok

W dniach 27-28 stycznia w Sandomierzu po raz 24 producenci owoców nie tylko z regionu sandomierskiego mieli okazję uczestniczyć w Spotkaniu Sadowniczym – czyli konferencji oraz towarzyszących jej targach środków produkcji i wystawie maszyn dla sadownictwa.

Co już umiemy?

Bogusław Długowolski (Starostwo Powiatowe w Opatowie) omówił doświadczenia sadowników  regionu sandomierskiego z formowaniem wiśni do zbioru mechanicznego.

O chorobach wiśni

W drugim dniu (29 stycznia) XXIV Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu sporo uwagi poświęcono ochronie wiśni przed chorobami. Prowadzący konferencję dr Janusz Suszyna stwierdził, że w regionie Sandomierza obserwuje się coraz liczniejsze występowanie srebrzystości liści w sadach wiśniowych. Dr Agata Broniarek-Niemiec (IO w Skierniewicach) omówiła wszystkie mające u nas praktyczne znaczenie choroby porażające wiśnie.

Wiśnie można uprawiać intensywniej

Dr Zbigniew Buler (IO w Skierniewicach) zachęcał do przemyślenia możliwości unowocześnienia uprawy wiśni. W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach koncepcję takich sadów wypróbowano. Dysponujemy przydatnymi dla gęstych sadów zakładanych pod kombajnowy zbiór owoców odmianami, opracowano systemy prowadzenia drzew, są kombajny do zbioru wiśni.