Strona główna Tagi Sejm

sejm

Nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych

Do prac w Sejmie RP został skierowany rządowy projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Dotyczy on utworzenia nowych form pomocy dla zadłużonych podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, co umożliwi spłatę „starego” zadłużenia częściowo zrestrukturyzowanego we wcześniejszych postępowaniach restrukturyzacyjnych, związanego wyłącznie z prowadzoną działalnością rolniczą.

Sejm uchwalił nowe Prawo wodne

Posłowie we wtorek uchwalili nowe Prawo wodne. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu kosztów za pobór wody dla przeciętnego Kowalskiego; mogą one nawet spaść. Według opozycji to nieprawda i za wodę zapłacą więcej wszyscy: rolnicy, przemysł i mieszkańcy.

Są poprawki do projektu nowelizacji ustawy o ARR

Wdrożenie nowego programu dostarczania do szkół mleka i warzyw i owoców oraz zmiana przepisów dot. zawierania umów między rolnikami a odbiorcami produktów rolnych - zakłada projekt noweli ustawy o Agencji Rynku Rolnego. Podczas drugiego czytania zgłoszone zostały poprawki.

Projekt noweli o wspieraniu obszarów wiejskich

Kluby PiS i Kukiz'15 zapowiedziały 20 kwietnia w Sejmie poparcie noweli o wspieraniu obszarów wiejskich. PO, N i PSL są przeciw inicjatywie. Projekt zakłada, że od 2018 r. fundacja programów pomocy dla rolnictwa FAPA straci funkcję jednostki centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Projekt noweli dot. GMO – do prac w komisjach

Zwiększenie bezpieczeństwa zdrowia ludzi i środowiska przez wprowadzenie mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę oraz ewentualne ograniczanie upraw GMO zakłada rządowy projekt noweli ustawy o mikroorganizmach i GMO, skierowany w czwartek do prac w sejmowych komisjach. 
 

Sejm: projekt o spółdzielniach rolniczych – do prac w komisji

Wzmocnienie roli spółdzielczości w rolnictwie oraz kompleksowe uregulowanie zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni rolniczych ma na celu rządowy projekt ustawy o spółdzielniach rolniczych skierowany w środę, 5 marca, do prac w sejmowej komisji rolnictwa. Autorem rządowego projektu o spółdzielniach rolniczych jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 

Komisje za sprawozdaniem o pomocy w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa w 2015 r.

Sejmowe komisje gospodarki morskiej i rolnictwa na wspólnym posiedzeniu przyjęły w czwartek sprawozdanie o pomocy publicznej udzielanej w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa w 2015 r.

Kluby za projektem noweli o emeryturach i rentach z FUS

Posłowie wszystkich klubów poparli w środę w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który przewiduje m.in., że 75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolna od potrąceń.
 

CETA zagraża polskiemu rolnictwu i jakości żywności

Na umowie CETA ucierpi polskie rolnictwo i jakość dostępnej w Polsce żywności, a warunkiem jej przyjęcia powinna być "pełna ratyfikacja" przez polski parlament" – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas środowej debaty w Sejmie.

Kukiz ’15: Rolnik i skuteczny przedsiębiorca w jednej osobie – złożono projekt ustawy

Klub Kukiz’15 proponuje kolejną ustawę w ramach pakietu reformy na rzecz polskiej wsi. Zgodnie z jej założeniami rolnicy będą mogli modernizować swoje gospodarstwa bez kosztownej biurokracji związanej z odrolnieniem gruntów. Przyjęcie projektu pozwoli na rozbudowę infrastruktury do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tzw. siedlisk.