Strona główna Tagi Słowenia

słowenia

Rozmowy polsko-słoweńskie: forum biznesowe, pszczoły, WPR i handel

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku i wzmocnienie pozycji producentów w łańcuchu dostaw żywności − to dwa najważniejsze zagadnienia poruszane podczas wtorkowych rozmów polsko-słoweńskich. W Polsce przebywa wicepremier Republiki Słowenii, minister rolnictwa, leśnictwa i żywności Dejan Židan, który był gościem ministra Krzysztofa Jurgiela. Ministrowie odbyli dwustronne rozmowy, a następnie podsumowali spotkanie na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.

Małe jest nie tylko piękne – Słowenia

Była Jugosławia wraz z Polską stanowiły wśród państw socjalistycznych wyjątek pod względem struktury własności gospodarstw rolnych – nie dotknęła ich bowiem w większym stopniu kolektywizacja, stąd w Słowenii aż 94% użytków rolnych należy do gospodarstw rodzinnych, co stanowi odsetek wyższy niż w Polsce. Zarazem niższa, bo wynosząca 6 ha, jest przeciętna powierzchnia gospodarstwa rolnego. Winnice, które stanowią istotną część produkcji roślinnej zajmują w Słowenii 16 tys. ha, z czego na 11 tys. ha prowadzona jest uprawa odmian białych. Właśnie na winorośli polska firma INTERMAG przeprowadziła w Słowenii pierwsze doświadczenia potwierdzające skuteczność stymulatorów wzrostu: OPTYSIL-u (zawierającego przyswajalny przez rośliny krzem) i TYTANIT-u (zawierający tytan w formie dostępnej dla roślin) oraz pełnego programu dokarmiania pozakorzeniowego winorośli. 
 

Słoweńcy preferują jabłka

Jak wynika z najnowszych danych, w minionym roku w Słowenii zebrano łącznie 92,0 tys. ton jabłek – to o prawie 1/4 więcej wobec roku poprzedniego, a na bieżący 2014 rok szacowane są zdecydowanie mniejsze zbiory - nawet na poziomie 68,0 tys. ton.