Strona główna Tagi Szczepienie

szczepienie

Automatyczne szczepienie rozsady. Włoski patent

Na targach Macfrut 2017 włoska firma Atlantic Man. s.r.l. prezentowała opatentowaną konstrukcję robota do szczepienia rozsady warzyw psiankowatych i dyniowatych. Urządzenie o nazwie GR 300/3, obsługiwane przez jednego operatora, na cykl szczepienia potrzebuje 5-10 sekund.
 

Szczepić czy nie szczepić?

Celem szczepienia roślin jest zwiększenie ich siły wzrostu, polepszenie kondycji i odporności. Szczepienie roślin znane jest już od wielu lat w ogrodnictwie. Od kilku lat zaczęto stosować ten zabieg powszechnie w uprawie pomidora szklarniowego, co umożliwia obecna technika, jak i dostępność odpowiednich podkładek o silnym wigorze.

„Całujące się” rośliny mogą dawać początek nowym gatunkom?

Na styku dwóch szczepionych gatunków roślin dochodzi do przenoszenia materiału genetycznego pomiędzy komórkami obu gatunków. Pozwala to uzyskać nowy gatunek na drodze bezpłciowej – pokazują badania. Być może podobne zjawisko zachodzi i u „całujących się drzew”.

ABC uszlachetniania, cz. I

Uszlachetnianie jest najdroższym sposobem rozmnażania roślin i jest stosowane, gdy inne, tańsze i prostsze metody nie dają pożądanych efektów. Obecnie materiał sadowniczy produkowany jest głównie w wyniku uszlachetniania. Wyjątkiem są podkładki, które można rozmnażać generatywnie lub wegetatywnie przez sadzonki, odkłady oraz metodą in vitro.

Szczepienie zimowe gatunków liściastych

Szczepienie to sposób rozmnażania roślin używany w ostateczności, gdy tańsze metody zawodzą lub jeżeli zależy nam na osiągnięciu dodatkowych korzyści.