Strona główna Tagi Trsk

trsk

Co „gryzie” polskie sadownictwo?

Na ten temat debatowano podczas konferencji ekonomicznej w Lublinie, która odbyła się 22 marca. Hasła przewodnie do dyskusji zawarto w tytule „Zagrożenia w polskim sadownictwie i problemy ich łagodzenia”. Prof. Eberhard Makosz przedstawił swoje przemyślenia na temat sytuacji na rynku jabłek.

Nowa kadencja TRSK

Wczoraj, 15 listopada, w Kobylinie k. Grójca odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Głównym celem było wyłonienie nowych władz Towarzystwa oraz dyskusja nad przyszłymi działaniami tej organizacji.

Europa zbierze o 20% mniej jabłek?

Takie prognozy formułowane na podstawie danych AMI (Agrarmarkt Informations-Gesellschaft) przedstawił portal Freshplaza. W ubiegłym roku według WAPA (World Apple and Pear Association) zbiory jabłek w samych tylko państwach UE 28 przekroczyły 12 mln ton. Oznacza to, że tej jesieni powinniśmy się spodziewać na tym obszarze około 10 mln ton.

Konferencja „Europa rynkiem polskich jabłek” (cz. 1)

Zasadność tak sformułowanej tezy rozstrząsali wczoraj, 28 marca w auli Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie sadownicy oraz krajowi i zagraniczni analitycy rynku owoców. Ponadto wśród gości konferencji pojawili się handlowcy z Chin oraz producenci owoców z Ukrainy. Poniżej pierwsze migawki z tej konferencji.

11 listopada PKP Intercity poczęstuje jabłkami

PKP Intercity wraz z polskimi sadownikami przygotowało specjalny poczęstunek dla wszystkich pasażerów, którzy 11 listopada wybiorą się w podróż pociągami ekspresowymi. Z okazji obchodów Dnia Niepodległości przewoźnik rozda podróżnym ponad 22 tysiące jabłek.

Na spotkaniu TRSK w Sadkowie

Podczas niedzielnego (21 sierpnia) spotkania Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych w Sadkowie Szlacheckim jego przewodniczący,  prof. Eberhard  Makosz określił miniony sezon: dotąd nie było tak niskiej opłacalności produkcji jabłek w naszym kraju. Jednak branża nie stoi na straconej pozycji i nadal może się rozwijać - czego nie należy mylić ze wzrostem.

Spotkanie TRSK w Sadkowie Szlacheckim

21 sierpnia w obiekcie Grupy Producenckiej Fruit Family w Sadkowie Szlacheckim koło Grójca miało miejsce tradycyjne, otwarte dla wszystkich zainteresowanych letnie spotkanie Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Grupa będąca gospodarzem spotkania liczy 87 sadowników gospodarujących na ponad tysiącu hektarów i produkująca rocznie około 35 tysięcy ton jabłek.

Spotkanie TRSK

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych organizuje wspólnie z firmą Fruit Family tradycyjne coroczne spotkanie dla członków Towarzystwa. Tym razem w dniu 21 sierpnia w Sadkowie Szlacheckim 23. Początek o godzinie 11:00. 
 

Znamy już prognozę zbiorów jabłek i gruszek w 2016 r. (dane TRSK)

W tym roku zbiory gruszek mogą być niższe o 20 proc. od ubiegłorocznych. Jabłek będzie więcej.

Produkcja jabłek będzie rosła; za kilka lat możliwa nadpodaż o 3,0 mln t.

W ciągu kilku lat krajowa produkcja jabłek może wzrosnąć z 3,8 mln ton do 5,0 mln ton, co spowoduje, że możliwa będzie nadpodaż w wysokości 3,0 mln ton - ocenia Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowatych.