Europa zbierze o 20% mniej jabłek?

Takie prognozy formułowane na podstawie danych AMI (Agrarmarkt Informations-Gesellschaft) przedstawił portal Freshplaza. W ubiegłym roku według WAPA (World Apple and Pear Association) zbiory jabłek w samych tylko państwach UE 28 przekroczyły 12 mln ton. Oznacza to, że tej jesieni powinniśmy się spodziewać na tym obszarze około 10 mln ton.
Stopniowo są formułowane w różnych krajach wstępne szacunki zbiorów jabłek i gruszek – zbiorczo zostaną przedstawione „oficjalnie” za miesiąc podczas kongresu Prognosfruit w Hiszpanii. (Cudzysłów ma przypomnieć Czytelnikowi, że dane prezentowane na tym forum – jak by one nie były dokładne – nie są sygnowane przez rządowe agendy odpowiadające za statystyki w państwach UE). WAPA tworzy swoje statystyki na podstawie informacji dostarczanych przez zrzeszone w niej organizacje. Te dotyczące sadownictwa polskiego są firmowane przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych. 
Na swoim posiedzeniu 5 lipca zarząd TRSK sformułował wstępną prognozę plonów jabłoni i grusz w kraju. Korzystając z informacji pochodzących z 52 sadów oraz szacunków dziesięciu doradców sadowniczych zbiory jabłek oszacowano na 2,85 mln ton (o 30% mniej niż w roku ubiegłym), zaznaczając przy tym, że przy sprzyjających warunkach pogodowych we wrześniu mogą one przekroczyć 3 mln ton. 
Gruszek możemy się spodziewać 40 tys. ton, a więc byłby to spadek o 40%.
 
za: Fruitnews, TRSK

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOperacja w 16 krajach UE; przejęto 122 t nielegalnych pestycydów
Następny artykułPolska smakuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.