Strona główna Tagi Warzywa szklarniowe

warzywa szklarniowe

Spada powierzchnia ukraińskich szklarni

W ostatnich latach na Ukrainie powierzchnia upraw pod szkłem znacząco zmalała. Choć eksport szklarniowych warzyw w tym samym czasie wzrósł, import tych samych produktów wzrósł w wiele więcej.

Rosja rozwija produkcję warzyw pod osłonami

W 2017 roku powierzchnia szklarni w Rosji wzrosła o 10% i osiągnęła 2600 ha. Według szacunków ekspertów całkowita produkcja warzyw spod osłon osiągnie 930 000 ton.

Rosja: zbiory warzyw szklarniowych

W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku rosyjskie zbiory warzyw szklarniowych wzrosły o 21,7%. Bardziej wzrosła uprawa pomidorów, którego to gatunku produkcja wzrosła o 35,7% niż ogórek (wzrost o 18,3%).

Almeria nas wyżywi

Jesień w pełni, zima za pasem – a może raczej za stołem, którego „zielona” zawartość z tygodnia na tydzień coraz bardziej będzie zależeć od małego skrawka Hiszpanii – regionu Almerii. Pochodząca stamtąd produkcja warzyw trafia do około 300 milionów konsumentów w Europie.

Trukwa – mało znane warzywo z Chin

Trukwa to warzywo dyniowate, zwane też gąbczakiem, mało znane w Polsce. Pochodzi z Dalekiego Wschodu, a w Chinach było w uprawie już w 6 wieku naszej ery. Pierwsze doświadczenia z uprawą tego warzywa prowadzone w zachodniej części Polski są pomyślne.

Mróz niszczy wiele włoskich upraw warzyw

Fala mrozów, która w ostatnim tygodniu nawiedziła Europę, zaskoczyła producentów we Włoszech. Jak mówią – takiego mrozu nie widzieli od dziesięcioleci.

Rosja zebrała więcej warzyw

W trzech latach poprzedzających kończący się jutro rok (2013-2015) rosyjskie statystyki odnotowały średnioroczny wzrost zbiorów warzyw gruntowych na poziomie 4%. W porównaniu do roku 2015 w bieżącym zebrano ich o 15% więcej. Dla upraw szklarniowych ten wzrost był jeszcze większy – sięgnął 33%.

Bardzo dobre zbiory rosyjskich warzyw szklarniowych

Tegoroczne zbiory warzyw szklarniowych w Rosji oszacowano na 607,1 tys. ton. To zdecydowanie więcej wobec poprzedniorocznych 462,4 tys. ton – wzrost produkcji o 31%. 
 

Chudszy rynek warzyw w Rosji

Spadek wartości waluty rosyjskiej oraz wprowadzone w 2014 r. embargo spowodowało znaczący spadek importu warzyw do Rosji. Na rynek Federacji trafiło też w ostatnich latach mniej własnych produktów tej kategorii.

Małopolskie Święto Warzyw 2016

4 września w Pobiedniku Wielkim, na terenie lotniska Aeroklubu Krakowskiego, odbyła się 9. edycja Małopolskiego Święta Warzyw. Cykliczna impreza wpisana w kalendarz uroczystości województwa małopolskiego, organizowana jest przez władze gminy Igołomia-Wawrzeńczyce przy współudziale Centrum Kultury i Promocji.