Strona główna Tagi Zaraza ogniowa

zaraza ogniowa

Komunikat sadowniczy PROCAM 05 z 04.05.2023 r.

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego komunikatu sadowniczego PROCAM z 4.05.2023. Doradca sadowniczy Krzysztof Gasparski zaprasza do wysłuchania komunikatu poruszającego wiele zagadnień z zakresu ochrony dedykowanej na najbliższy okres.

Komunikat sadowniczy PROCAM 10 z 20.05.2020

Dziś nowym komunikat sadowniczy Krzysztofa Gasparskiego, Procam. Krzysztof Gasparski przypomina, że powinniśmy dokładnie lustrować sady pod kątem obecności mszyc. W niektórych lokalizacjach zaczęła pokazywać się również owocówka jabłkóweczka. Jakie rozwiązania wybrać?

W najnowszym MPS SAD 4/2020

Wraz z pierwszymi dniami kalendarzowej wiosny przypomniała sobie o nas także… zima. Znaczne spadki temperatury, jakie wystąpiły w niektórych rejonach kraju, także będą miały większy lub mniejszy wpływ na produkcję owoców niektórych gatunków. Łagodna zima przyczyniła się do większej presji m.in. ze strony szkodników oraz mączniaka jabłoni.

Wirus przeciwko zarazie ogniowej

Nieustający problem w europejskich sadach – bakteria Erwinia amylovora, sprawca zarazy ogniowej nie doczekał się dotąd satysfakcjonującego rozwiązania. Porażone pędy należy wycinać, często karczować trzeba całe drzewa. Chemicznie oddziałuje na bakterie tylko miedź i streptomycyna – pierwsza działa zapobiegawczo, druga jest dozwolona w wyjątkowych wypadkach. Być może technikami manipulacji genetycznych da się tę kwestię zamknąć.

Bakterie w sadach

Opady deszczu, lokalnie gradu, burze z silnymi podmuchami wiatru to warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się bakterii i infekowaniu przez nie kolejnych organów czy następnych roślin. Szczególnie, że podczas takich pogodowych anomalii często dochodzi do przerwania ciągłości tkanek – zranienia, złamania pędów, a wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w tym mechaniczne stają się wrotami infekcji.

Zaraza ogniowa – belgijski sposób zwalczania

Zaraza ogniowa bywa dość uciążliwa, a lokalnie nawet bardzo niebezpieczna – z kilku powodów, na które sadownik nie ma wpływu lub może jedynie w minimalnym zakresie modyfikować sytuację.

Zaraza ogniowa – zarejestrowano antidotum

13 kwietnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zarejestrowało nowy środek – bakteriocyd, którego etykieta wskazuje na jedyne zastosowanie – zwalczanie zarazy ogniowej. Od bieżącego sezonu Plantivax (w dystrybucji Arysta LifeScience Polska) może być stosowany w sadach jabłoniowych i gruszowych.

Wskazówki 20114/10

Mamy obecnie długo trwające warunki do bardzo silnych infekcji parchem jabłoni. W zasadzie notujemy - z małą przerwą - infekcję ciągłą od:

Wskazówki 2014/4

W dniu dzisiejszym wykonaliśmy kolejną izolację otoczni parcha. Około 6% otoczni jest w pełni dojrzała i wysiała już 75% zawartych w nich zarodników workowych. W związku z tym, że w ostatnich dniach wystąpiły obfite opady deszczu (do 27 mm) i nastąpił dalszy rozwój zielonej tkanki, w dniu dzisiejszym należy wykonać następny zabieg ochronny:

Zaraza ogniowa w nowym świetle

53 Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin–PIB w Poznaniu, odbywająca się 7 i 8 lutego, jest bogata w doniesienia o nowościach. Dotyczą one zarówno rozwiązań ekonomicznych (m. in. wsparcia dla gospodarstw rolnych), prawnych (finał prac nad ustawą o środkach ochrony roślin), jak i praktycznych zaleceń ochrony.