Strona główna Tagi Zbiór mechaniczny

zbiór mechaniczny

Roboty zastąpią sezonowych pracowników?

Brytyjska firma produkująca owoce jagodowe Hall Hunter Partnership (HHP) przetestuje automatyczny zbiór malin maszyną opracowaną przez inżynierów z University of Plymouth – informuje Freshplaza.

Brokułowe innowacje

W poniedziałek 23 października w Golubiu Dobrzyniu odbyło się spotkanie poświęcone nowemu typowi odmiany brokułu z oferty firmy Syngenta – wieloróżyczkowej odmianie Monflor F1. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzenia, jak odmiana ta rośnie na polu i jak się ją zbiera i różyczkuje, a także jak można ją zaserwować w postaci pysznej przekąski.

Sprzęt do zbioru nie tylko szpinaku

Warzywa liściowe, takie jak szpinak, rukola czy roszponka, których część jadalną stanowią rozety liściowe, są bardzo pracochłonne przy ręcznym zbiorze. Jest on możliwy jedynie na amatorską skalę. Towarowe gospodarstwa, w których warzywa te są uprawiane muszą być wyposażone w odpowiedni sprzęt do ich zbioru.

Kombajny do zbioru czosnku

Zbiór czosnku w klimacie Polski przypada na lipiec i sierpień. W lipcu zbiera się odmiany ozime, natomiast miesiąc później jare. Wszystkie typy czosnku niewytwarzające pędów kwiatostanowych można zbierać, gdy około 50% roślin ma załamane liście. Czosnek wytwarzający pędy kwiatostanowe nie załamuje łodyg, a termin dojrzałości zbiorczej wyznacza się na podstawie zasychania liści. Na rynku dostępnych jest kilka modeli kombajnów do zbioru tego warzywa.

Podczas zbioru

Koszty zbioru stanowią często około połowę wszystkich kosztów poniesionych na produkcję owoców. Wynika to z faktu, że ten etap wciąż wymaga największego zaangażowania siły ludzkiej. Koszty pracy z roku na rok wzrastają, i choć z pewnością w Polsce są nadal jedne z najniższych w Europie, to krajowi sadownicy wciąż poszukują sposobów na ich redukcję. Z pomocą przychodzą najnowsze rozwiązania techniczne. Wśród nich są nie tylko samojezdne maszyny, jak platformy czy pluk-o-traki, lecz także niezastąpione podczas pracy w sadach urządzenia wielozadaniowe i wózki sadownicze.

Mechaniczny zbiór owoców leszczyny

Mechaniczny zbiór orzechów na plantacjach leszczyny jest coraz bardziej popularny. Wynika to przede wszystkim z konieczności usprawnienia samego zbioru owoców oraz obniżenia kosztów robocizny. Możliwości jest wiele – od prostych otrząsarek do owoców pestkowych, po kombajny przeznaczone do zbioru opadłych pod drzewami orzechów.

Kombajny do kapusty

Kapusta w Polsce, nawet w dużych gospodarstwach, zbierana jest najczęściej ręcznie, ewentualnie z wykorzystaniem przenośników taśmowych. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, m.in. tym, że warzywo to ma stosunkowo długi okres dojrzałości zbiorczej i można zbiory rozłożyć w czasie. Ponadto wahania opłacalności produkcji oraz relatywnie tania siła robocza nie zachęcają do inwestowania w nowoczesne maszyny. Jednak w rejonach, w których brakuje pracowników sezonowych, mechaniczny zbiór kapusty powoli staje się koniecznością.

Kombajny do warzyw liściowych

Zbiór warzyw liściowych przeznaczonych na bezpośrednie zaopatrzenie rynku jest bardzo pracochłonny. Musi być prowadzony precyzyjnie w taki sposób, aby nie uszkodzić (rozerwać, zmacerować) liści i aby nie uległy one zanieczyszczeniu podłożem, co mogłoby przyczynić się do pogorszenia ich jakości, a na pewno do znacznego wzrostu kosztów i czasu związanego z oczyszczaniem. Ponadto w pełni sezonu wegetacyjnego, w towarowych gospodarstwach warzywa liściowe zbiera się codziennie ze względu na krótką ich trwałość.

Nowy kombajn do jagodowych

Podczas XV Targów Agro Show w Bednarach koło Poznania firma New Holland, uznany na rynku producent m.in. ciągników rolniczych, zaprezentowała nowy kombajn do zbioru roślin jagodowych. Konstrukcja maszyny może spełniać funkcję opryskiwacza rzędowego.

Maszyny usprawniające zbiór

Włoskie targi Interpoma odbywające się co dwa lata w Bolzano są okazją do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami oferowanymi dla sadownictwa. W ubiegłym roku (15–17 listopada) na targach ofertę maszyn usprawniających zbiór owoców pokazało kilkanaście firm. Oto niektóre propozycje.