Nowy kombajn do jagodowych

Podczas XV Targów Agro Show w Bednarach koło Poznania firma New Holland, uznany na rynku producent m.in. ciągników rolniczych, zaprezentowała nowy kombajn do zbioru roślin jagodowych. Konstrukcja maszyny może spełniać funkcję opryskiwacza rzędowego.

Firma New Holland wprowadziła do swojej oferty maszynowej samojezdny kombajn model Braud 9090 X (fot., następca modelu Braud 9000), który, oprócz porzeczek, może zbierać m.in. winogrona, aronię, oliwki. Maszyna o rozstawie osi 3,18 m, napędzana jest 6-cylindrowym silnikiem FPT o mocy 175 KM, spełniającym normę emisji spalin Tier III. W maszynie tej zastosowano silnik o pojemności skokowej 6728 cm3 z turbosprężarką i elektronicznym wtryskiem paliwa Common Rail.

Pojazd ten wyposażono w napęd hydrostatyczny. Ponadto zastosowano w nim niezależny napęd na każde koło oraz system samopoziomowania maszyny pracującej na zboczach o nachyleniu nawet 30°. Przy zalecanej prędkości roboczej 3 km/godz. kombajn może zebrać owoce z powierzchni 1 ha. Głowica zbierająca owoce składa się z sekcji otrząsaczy z prętami o regulowanym rozstawie poziomym oraz przenośnika kubełkowego wykonanego z tworzywa sztucznego. Cała sekcja robocza tego kombajnu może być w łatwy sposób zdemontowana. Dzięki temu maszyna może spełniać zadania ciągnika szczudłowego i pełnić funkcję np. samojezdnego opryskiwacza rzędowego. Obsługę kombajnu zapewnia komfortowa i przestronna kabina. Parametry pracy maszyny są wyświetlane i rejestrowane na monitorze z ekranem dotykowym Intelliview III. Sterowanie pojazdem odbywa się za pomocą wielofunkcyjnego joysticka.

Fot. 1. Kombajn New Holland model Braud 9090 X do zbioru owoców, np. porzeczek

Anna Wilczyńska
Fot. A. Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 12/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNiezwykłe właściwości zwykłych owoców
Następny artykułGospodarstwa nastawione na produkcję roślinną są efektywne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.