Cebula dla przetwórstwa

Pomimo suszy panującej na Kujawach
Firma Monsanto Polska, dystrybutor nasion warzyw marki Seminis oraz firmy Flortom, Yara Poland i BASF zorganizowały 20 sierpnia spotkanie polowe dla plantatorów i przedstawicieli zakładów obierających cebulę.

Na polu w gospodarstwie Arkadiusza Darabasza w Balinie koło Inowrocławia można było zobaczyć odmianę w typie hiszpańskim SV4774NW F1. Tworzy ona duże cebule, których średnica wynosi ok. 10 cm, dzięki czemu łatwo się je obiera i stanowi dobry surowiec dla przetwórni. Tak duże cebule, jak przekazywali reprezentanci firmy Monsanto, pozwalają ograniczyć koszty obierania do 30%. Ponadto odmiana ta ma duży potencjał plonotwórczy, w sprzyjających warunkach plony cebuli mogą sięgać 80–100 t/ha. W tym sezonie osiągnięcie tak wysokich plonów możliwe było tylko z nawadnianiem.

Radosław Grabowski z firmy Monsanto informował o kolejnej nowej odmianie cebuli dedykowanej dla przetwórstwa – SV 6646NW F1. Jest ona w typie wprowadzonego w ubiegłym roku do uprawy mieszańca SV4774NW F1, ale jest od niej nieco późniejsza i wytwarza mocniejszą łuskę, dzięki czemu będzie się nadawała do krótkiego przechowywania.

O sytuacji na rynkach cebuli mówił Paweł Skrzynecki z Monsanto. Przekazywał on, że w bieżącym sezonie plony cebuli szacowane są na niższym poziomie niż zakładano, głównie ze względu na suszę, która dotknęła również kraje Europy zachodniej i południowej.

Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland informował o żywieniu pozakorzeniowym cebuli. Na plantacji, na której odbywało się spotkanie stosowano m.in. nawozy z serii Kristalon oraz YaraVita. Prelegent informował o prowadzonych na Kujawach doświadczeniach z fertygacją w polowej uprawie cebuli. Sposób ten wymaga poniesienia wysokich kosztów na instalację nawodnieniową, ale dzięki oszczędności wody, jaką można uzyskać oraz możliwości nawadniania nawet w czasie wietrznej pogody, być może w przyszłości znajdzie szersze zastosowanie.

Marcin Chojecki reprezentujący firmę BASF przedstawił ofertę środków ochrony roślin zarejestrowanych w uprawie cebuli w Polsce. Podkreślał m.in. zalety stosowania zaprawy nasiennej Mundial, herbicydu Stomp Aqua 455 CS oraz fungicydów Cabrio Duo 112 EC (którego zakres stosowania został poszerzony w czerwcu br. o takie warzywa jak cebula, pomidor, ogórek i sałata) oraz Signum 33 WG.


Uczestnicy spotkania cebulowego w Balinie

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGruszka ‘Rocha’ – najważniejszy owoc eksportowy Portugalii
Następny artykułPremier w sadzie w Warce: we wtorek rząd zajmie się skutkami suszy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.