700-300-katalogi-warzyw

Czas na rzodkiewkę

Rzodkiewka jest szczególnie chętnie kupowana w okresie wiosennym, gdy na rynku pojawiają się pierwsze warzywa rodzimej produkcji. Na powodzenie uprawy duży wpływ ma odmiana. Przed zbliżającym się nowym sezonem poprosiłam przedstawicieli firm nasiennych o wskazanie najciekawszej odmiany rzodkiewki ze swojej oferty.

Wybierając odmianę rzodkiewki, oprócz jej dostosowania do planowanego terminu uprawy, warto wziąć pod uwagę również wygląd zgrubień, które konsumenci „kupują oczami”. Zgrubienia powinny być wyrównane, kształtne i wolne od spękań oraz przebarwień, o krótkim, mocnym ulistnieniu. Na rynku największą popularnością cieszą się intensywnie czerwone, kuliste rzodkiewki.

Alseed (Bakker Brothers)
Noba to odmiana tworząca wyrównane, kuliste zgrubienia o intensywnie czerwonej skórce z połyskiem nie wykazują skłonności do parcenia i pękania. Liście są krótkie i mocne.

Bejo Zaden Poland
Rudolf to rzodkiewka o wyrównanych, kulistych zgrubieniach i twardym miąższu. Intensywnie czerwona skórka nie ma skłonności do pękania. Mocne, krótkie ulistnienie ułatwia wiązanie roślin w pęczki.

Rudolf

Clause
Jolly F1 tworzy kuliste, intensywnie czerwone zgrubienia o średnicy 3–4 cm, bez skłonności do parcenia i pękania. Ulistnienie jest delikatne i odznacza się dużą zdrowotnością.

EJA (SEMO)
Primara F1 to odmiana tworząca zgrubienia pokryte intensywnie czerwoną skórką, nie mają one skłonności do parcenia i pękania. Ulistnienie jest średniej długości.

 Primara F1

Enza Zaden
Celesta F1 to odmiana o twardych, kulistych zgrubieniach, bez tendencji do parcenia i pękania o intensywnie czerwonej skórce z połyskiem. Rośliny o wzniesionych liściach są tolerancyjne na wysoką temperaturę i odporne na choroby.

Hodowla Roślin Snowidza
Carmen to odmiana o zgrubieniach kulistych do kulisto-spłaszczonych, karminowoczerwonych, często z białą plamką u podstawy, bez skłonności do parcenia i pękania. Miąższ jest matowobiały, niekiedy z różowym przebarwieniem.

Carmen

KHNO Polan
Frida F1 to odmiana tworząca czerwone, kuliste zgrubienie z cienkim ogonkiem. Miąższ jest mlecznobiały, nie wykazuje skłonności do parcenia. Liście są krótkie i półwzniesione.

Frida F1

Nickerson-Zwaan
Rossella F1 to odmiana tworząca błyszczące, kuliste, intensywnie wybarwione zgrubienia, bez skłonności do pękania i parcenia. Rośliny o średnio długich, mocno osadzonych liściach są mało podatne na choroby.

Rosella F1

Nunhems
Famox F1 to odmiana rzodkiewki o kulistych karminowoczerwonych zgrubieniach bez skłonności do parcenia i pękania, odznaczających się dużym wyrównaniem. Miąższ jest biały, a ulistnienie krótkie.

Famox F1

Rijk Zwaan
Valerie F1 to odmiana tworząca kuliste, wyrównane zgrubienia, bez tendencji do parcenia i pękania, o intensywnej, czerwonej barwie skórki z połyskiem i śnieżnobiałym miąższu. Rośliny o krótkich i ciemnozielonych liściach dobrze znoszą okresowe niedobory wody.

Valerie F1

„Spójnia” HRiNO
Helro-Era to odmiana o kulistych, intensywnie czerwonych zgrubieniach, bez skłonności do parcenia i pękania, miąższ ma barwę matowobiałą. Rośliny wytwarzają krótkie ulistnienie.

Helro-Era

Syngenta
Jostar F1 to odmiana tworząca kuliste, kształtne zgrubienia bez skłonności do parcenia i pękania o intensywnie czerwonej skórce z połyskiem i śnieżnobiałym miąższu. Liście są krótkie i mocno osadzone.

Jostar F1

Toma Seeds (Gautier Semences)
Rond Ecarlate Hatif to odmiana o intensywnie czerwonych, kulistych zgrubieniach, wyrównanych co do wielkości i kształtu. Miąższ nie na skłonności do parcenia. Ulistnienie roślin jest stosunkowo mocne.

Rond Ecarlate Hatif


Opracowała
dr inż. Aleksandra Czerwińska-Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię